Japonya Merkez Bankasından 17 yıl sonra bir ilk: Negatif faiz uygulaması sona erdi

Investing.com – Japonya Merkez Bankası (BOJ) uzun süredir devam ettirdiği negatif faiz oranına son verdi ve ultra gevşek para politikasını daraltma yönünde tarihi bir karar aldı.

17 yıl sonra ilk kez faiz artırımına giden Japonya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ekonomik toparlanmanın bankayı borçlanma maliyetlerinde daha fazla artışa gitmeye zorlaması nedeniyle faiz oranlarının sıfır civarında kalmaya devam edeceği aktarıldı.

BOJ tarafından alınan diğer bir karar ise 2016 yılından bu yana finansal kuruluşların fazla rezervlerine uygulanan %0,1 oranında ücret uygulamasının sona erdirilmesi oldu. Gecelik faizler ise yeni politika faizi olarak belirlendi ve kısmen merkez bankasındaki mevduatlara %0,1 faiz ödenmesi durumuna göre faizlerin %0 – %0,1 aralığında yönlendirilmesine karar verildi.

BOJ’un negatif faiz uygulanmasına son vereceği piyasa tarafından bekleniyordu. Ancak bankanın gevşek para politikasına devam edeceği de piyasa tarafından fiyatlanan diğer bir faktördü. BOJ’un kararının ardından yukarı yönlü hareketine devam eden USD/JPY paritesi, gün açılışından bu yana %1’e yakın yükselişle 150 bandına adım atarken Japon yeninin dolar karşısındaki değer kaybının hızlandığı gözlendi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.