TÜFE ve OPEC raporu öncesinde petrol fiyatları hareketli görünmüyor

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde çok az hareket etti. Yatırımcılar, faiz politikasını etkilemesi beklenen önemli ABD enflasyon verileri öncesinde temkinli davranırken OPEC’in aylık raporu da odak noktasındaydı.

Ham petroldeki son toparlanma rallisinin artık hız kesiyor gibi görünmesiyle fiyatlar üst üste ikinci seansta da yatay seyretti. Petrol fiyatları, geçen hafta İsrail ile Hamas arasında olası bir ateşkesin İsrail tarafından reddedilmesinin ardından keskin bir şekilde yükselmişti.

İsrail Filistinli gruba karşı saldırılarını sürdürürken Yemen’deki Husi grubu, Kızıldeniz’deki gemilere saldırmaya devam etti. İsrail-Hamas savaşının küresel petrol arzını etkileme potansiyeli taşıdığının en açık işareti, bölgeden geçen ham petrol sevkiyatlarının yeniden yönlendirilmesi ve ertelenmesi oldu.

Nisan’da vadesi dolacak Brent ham petrol kontratı, %0,1 artışla 82,06 dolara yükselirken WTI %0,1 artışla 76,89 dolar oldu. Her iki kontrat da iki haftanın en yüksek seviyelerine yakın seyrederken Çin’de bir hafta süren tatil nedeniyle işlem hacimleri geriledi.

TÜFE verileri ve OPEC raporu faiz indirimiyle ilgili yeni ipuçları sağlayacak

Şimdi gözler, bugün açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyon verilerine çevrildi. Verilerin, Ocak ayında enflasyonun daha da yavaşladığını ancak Fed’in yıllık %2’lik hedefinin oldukça üzerinde kaldığını göstermesi bekleniyor.

Merkez Bankası kısa bir süre önce, yapışkan enflasyonun faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı uyarısında bulunarak önümüzdeki aylarda ekonomi üzerinde sürekli bir baskıya işaret etmişti. Bu eğilim petrol talebini düşürme potansiyeli taşıyor.

Yüksek faiz beklentisi doları da yükseltti, bu da ham petrol fiyatlarını baskıladı. Yüksek dolar, ham petrolü uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getirerek petrol talebini azaltıyor.

İngiltere’den enflasyon verileri ve Euro Bölgesi’nden GSYİH verileri de haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak ve bu verilerin, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisindeki düşüşün devam ettiğini göstermesi bekleniyor. Avrupa’da yavaşlayan ekonomik büyüme de önümüzdeki yıllarda petrol talebi üzerinde belirsizlik yaratıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) bugün açıklayacağı aylık raporun, kartelin talep beklentilerine ilişkin daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Grup son toplantısında üretim seviyelerini değiştirmeyerek önümüzdeki iki yıl içinde petrol talebinin önemli ölçüde iyileşmesini beklediğini söyledi.

OPEC raporunun ardından Perşembe günü Uluslararası Enerji Ajansının da aylık raporu paylaşılacak.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.