Dallas Fed Başkanı, Fed ve bankaların likidite riskini daha da azaltabileceğini söyledi

Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Lorie Logan Cuma günü yaptığı açıklamada ABD Merkez Bankası’nın para politikası uygulamasına yönelik “bol rezerv” yaklaşımını savundu. Yaklaşımın likidite riskini azaltmadaki etkinliğini kabul etmekle birlikte, hem Federal Rezerv’in hem de bankaların finansal sistemdeki bu tür riskleri azaltmak için daha fazlasını yapabileceğini vurguladı.

Logan, pandeminin başlangıcı gibi son zamanlarda yaşanan likidite sıkıntılarına rağmen Fed’in yaklaşımının likiditeyi azaltmaya yardımcı olduğunun altını çizdi. Bu, bankaların en likit varlıklar olan merkez bankasındaki rezerv varlıklarını sınırlamalarına yönelik teşvikleri ortadan kaldırarak elde edilmektedir. Ancak bu yaklaşımın likidite riskini tamamen ortadan kaldırmadığını ve sistemdeki tüm oyuncuların bu sistemlerin faydalarından tam olarak yararlanmak için yapması gereken işler olduğunu belirtti.

Fed’in tahvil portföyünü yönetme konusunda yılların deneyimine sahip olan Logan, ekonomi veya para politikası görünümü hakkında yorum yapmadı. Ancak, bankaların, Federal Rezerv’in ve diğer piyasa katılımcılarının likidite riskini en aza indirebilecekleri çeşitli yolları özetledi. Bu yöntemler arasında, bankaların Fed’in iskonto penceresi olarak bilinen acil kredi imkânına erişimlerini sürdürmeleri ve bu erişimi düzenli olarak test etmeleri de yer alıyor.

Mart 2020’de Fed, finansal sistemi istikrara kavuşturmak ve ekonomiyi ciddi bir çöküşten korumak için trilyonlarca dolarlık Hazine tahvili ve ipoteğe dayalı menkul kıymet satın aldı. Merkez bankası şimdi bu varlıklarını azaltıyor ve Logan bu sürecin çok önemli olduğunu vurguladı.

Logan, “Temel ekonomik sorunumuz derin bir resesyon değil, çok yüksek enflasyondur” dedi. “Bu ortamda, varlıklarımızı bol miktarda – bol miktarda değil – rezerv sağlamak için gereken seviyeye getirerek ekonomik teşvikleri ortadan kaldırmak önemlidir.”

Logan’ın açıklamaları Frankfurt’ta düzenlenen bir Avrupa Merkez Bankası konferansında sunulmak üzere hazırlanmıştır. Logan’ın likidite konusundaki görüşlerinin, Fed’in tahvil portföyünü yönettiği New York Fed’deki önceki görevi nedeniyle dikkat çekmesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.