Ünlü Türk kripto fenomeni SIM kartını çaldırdı: ‘Hayattaki tüm paramı kaybettim’

X (eski adıyla Twitter) platformunda 247 bin takipçisi bulunan ünlü kripto fenomeni Coin Mühendisi, Türk Telekom hatlı SIM kartının çalındığını ve “hayattaki tüm parasının çekildiğini” söyledi.

Kripto fenomeni bu akşam saatlerinde borsalardaki cüzdanlarının boşaltıldığını ve mail hesaplarına ulaşamadığını söylerken yardım feryadında bulundu: “Çok zor durumdayım yardım LÜTFEN.”

Coin Mühendisi’nin yardım çağrısına ilk cevap kripto para borsası Bitci’nin CEO’su Ahmet Onur Yeygün’den geldi.

Saldırıya uğrayan Coin Mühendisi’nin cüzdanlarına bloke koyduklarını belirten bir diğer kripto para borsasıysa Bitget Türkiye oldu.

Fenomenin cüzdanlarında ne kadar kripto varlık tuttuğu bilinmiyor.

Coin Mühendisi’nin paylaştığı ekran görüntülerinden ilkinde “SIM kart değişikliğiniz tamamlanmıştır” ifadeleri yer alıyor. Fenomen, telefonuna SMS bile düşmediğini belirtiyor. Her ne kadar saldırı hakkında yeterli bilgi olmasa da bu, kripto sektörünün yabancı olduğu bir durum değil. Nitekim Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin geçtiğimiz eylül ayında benzer bir saldırıya maruz kalmış ve cüzdanınından 691 bin dolar değerinde kripto varlık çalınmıştı.

SIM takası saldırısı nedir?

Telefon numarasının başka bir SIM karta geçirilmesi suretiyle yapılan bir dolandırıcılık yöntemi. SIM Jacking olarak da bilinen bu yöntemle saldırganlar, kurbanlarının telefon numarasını kendi SIM kartlarına taşır. Kurbanının SIM kartına “sızan” saldırgan, bu yolla telefon numarasını ve buna bağlı çalışan hesapları kontrolü ele geçirir.

SIM takas saldırısı nasıl yapılır?

Kendisini hattın sahibiymiş gibi tanıtan saldırganlar mobil operatörleri arayarak telefonunu kaybettiğini söyler ve halihazırda kullandığı telefon numarasını “yeni” bir SIM karta taşınmasını talep eder. Kurbanın telefon numarasının bağlı olduğu tüm hesaplar da bu yolla boşaltılır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.