OPEC+ üretim kesintilerini sürdürmeyi kabul edince petrol fiyatları yükseldi

OPEC+ üyelerinin günlük 2,2 milyon varil tutarındaki gönüllü petrol üretim kesintilerini ikinci çeyrekte de sürdürme kararının ardından Pazartesi günü petrol fiyatlarında bir artış yaşandı. Bu hareket, piyasaların beklentileriyle büyük ölçüde uyumludur.

Brent vadeli işlemleri 28 sent ya da %0,3’lük mütevazı bir artışla varil başına 83,83 dolara ulaştı. Benzer şekilde, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de 20 sent ya da %0,3 artışla varil başına 80,17 dolara yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin üretim kesintilerini sürdürmesinin, şu anda küresel ekonomik belirsizlikler ve grup dışı üyelerin artan üretimiyle karşı karşıya olan piyasaya bir miktar istikrar sağlaması bekleniyor.

Bazı analistleri hazırlıksız yakalayan bir hamleyle Rusya ek üretim kesintileri açıkladı. Ülkenin Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın bazı OPEC+ katılımcılarıyla koordineli olarak ikinci çeyrekte petrol üretimini ve ihracatını günlük 471.000 varil daha azaltmayı planladığını açıkladı.

ANZ analistleri Pazartesi günü fiziki petrol piyasasının sıkışıklık belirtileri gösterdiğini ve bunun da ham petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskıya katkıda bulunduğunu belirtti. OPEC+ ittifakının arzı azaltmaya devam etmesi, piyasanın Orta Doğu’da tırmanan gerilimlerden de endişe duymasına yol açıyor.

Jeopolitik durum 2024 yılında petrol fiyatları için destekleyici bir faktör olmuştur. İsrail ve Hamas arasında devam eden çatışma ve Husilerin Kızıldeniz’de gemilere yönelik saldırıları petrol fiyatları üzerinde destekleyici bir etki yarattı. Bununla birlikte, küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeler de bir denge unsuru olmuştur.

İran tarafından desteklenen Yemen’deki Husiler, Aden Körfezi’ndeki İngiliz gemilerini hedef almaya devam edeceklerini açıkladılar. Bu durum İngiltere’ye ait Rubymar gemisinin batırılmasının ardından gerçekleşti.

Jeopolitik gelişmelerle ilgili olarak ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Pazar günü Filistinli militan grup Hamas ile İsrail arasında altı haftalık acil bir ateşkes çağrısında bulundu. Harris ayrıca İsrail’in Gazze’ye yardım sevkiyatını arttırması gerektiğini vurguladı. Amerika Birleşik Devletleri, bir hafta sonra başlayacak olan Ramazan ayından önce ateşkes sağlanması için aktif olarak çalışıyor. Cumartesi günü ABD’li bir yetkili İsrail’in anlaşma için bir çerçeve kabul ettiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.