ABD’de sınırlı TÜFE revizyonu

ABD’de TÜFE revizyonları küçük değişikliklerle piyasalarda rahatlama sağladı. Cuma günü revize edilen hükümet verileri, ABD’de aylık tüketici fiyatlarının Aralık ayındaki ilk tahminlerden daha az arttığını gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından yayınlanan TÜFE verilerinin yıllık revizyonları, tüketici fiyat endeksinin geçen ay bildirildiği gibi Aralık ayında yüzde 0,3 yerine yüzde 0,2 arttığını gösterdi. Geçen yıl yapılan büyük revizyonların ardından rapor büyük bir beklentiyle karşılandı.

ABD’de manşet enflasyona ilişkin rakamdaki revizyonlar minimum düzeyde oldu. Aralık ayındaki aylık TÜFE verisi yüzde 0,3 yerine yüzde 0,2’ye revize edildi.

Ancak Kasım ayı verileri, TÜFE’nin önceden tahmin edildiği gibi %0,1 yerine %0,2 arttığını gösterecek şekilde yukarı yönlü revize edildi.

Öte yandan, Çalışma İstatistikleri Bürosu verileri, gıda ve enerji ürünleri hariç tüketici fiyatlarının 2023’ün son üç ayında yıllık bazda yüzde 3,3 oranında arttığını gösterdi.

Sorunsuz bir revizyon, faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce fiyat baskılarının sürdürülebilir bir şekilde azaldığına dair daha fazla kanıt arayan ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri için bir rahatlama sağlayacak.

Enflasyon geçen yılın ikinci yarısında hızlı bir şekilde yavaşladı ve Fed yetkilileri bu hızlı ilerlemenin sürdürülüp sürdürülemeyeceğine dair şüphelerini dile getirdi. Açıklamanın ardından hisse senedi vadeli işlemleri yükselişe geçti ve hazine tahvilleri dalgalandı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.