Altın fiyatları rekor seviyelerden geriledi

Investing.com – Altın fiyatları Asya seansı saatlerinde düşerek faizlerin seyrini etkilemesi beklenen önemli ABD enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların bir miktar kâr elde etmesiyle rekor seviyelerden geriledi.

Haziran ayından itibaren faizlerin düşürüleceğine dair artan beklentiler ve artan güvenli liman talebi, külçe fiyatlarının Mart ayında yeni rekor seviyelere yükselmesini sağladı ve spot fiyatlar 2.200 doları aşmaya yaklaştı.

Ancak bu ralli, özellikle Federal Rezerv’den gelen şahin sinyaller ve karışık iş gücü piyasası verilerinin ardından son seanslarda tükendi. Dolar son dönemdeki kayıplarını telafi ederek metal piyasalarını da baskıladı.

Spot altın %0,2 düşüşle 2.178,43 dolara gerilerken Nisan vadeli altın %0,2 düşüşle 2.184,65 dolara indi. Her iki enstrüman da geçen hafta ulaşılan rekor seviyelerin yaklaşık 15 dolar altında işlem görüyordu.

Faiz indirimi ipuçları için TÜFE verileri bekleniyor

Faiz oranlarının potansiyel seyrine ilişkin işaretler için gözler, bugün açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerine çevrildi.

Verinin Şubat ayında enflasyonun sabit kaldığını ve Fed’in yıllık %2 hedefinin oldukça üzerinde olduğunu göstermesi bekleniyor.

Başta Fed Başkanı Jerome Powell olmak üzere bir dizi Fed yetkilisinin, bu yıl yapılacak faiz indirimlerinin zamanlaması ve ölçeğinin, enflasyonun seyrine yakından bağlı olacağını söylemesinin ardından enflasyon verisi yakından takip edilecek.

Enflasyon verilerinin ayrıca geçen hafta tarım dışı istihdam verilerinden gelen ve büyük ölçüde karışık olan sinyallerin ardından piyasalara daha fazla yön vermesi bekleniyor.

Altının, bu yıl faiz oranlarında yapılacak herhangi bir büyük indirimden fayda sağlaması bekleniyor ki bu düşünce sarı metalin son seanslardaki yükselişinde önemli bir itici güç oldu.

Diğer değerli metaller de son seanslarda güçlü artışlar kaydettikten sonra düştü. Platin %0,5 düşüşle 938 dolara gerilerken gümüş %0,1 düşüşle 24,685 dolara indi.

Bakır, Çin’le ilgili umutlar sayesinde bir miktar yükseldi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları düşse de en büyük ithalatçı Çin’de yeni teşvik önlemleri alınacağına dair umutlar nedeniyle geçen hafta bazı kazanımlar elde etti.

Mayıs vadeli bakır fiyatları, geçen hafta yaklaşık %0,8 yükseldikten sonra %0,3 düşerek 3,9218 dolara geriledi.

Çin’den gelen olumlu ithalat verileri de genel olarak zayıf ekonomik koşullara rağmen ülkede talebin stabil kaldığını gösterdi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.