Altın fiyatları 2.000 doların altına indi

Investing.com – Ocak ayı enflasyonunun beklenenden yüksek çıkmasının, Fed’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair korkuları artırmasının ardından altın fiyatları, Asya ticaretinde önemli bir destek seviyesinin altına geriledi.

Dün spot fiyatlar yakından takip edilen 2.000 dolar desteğinin altına düşmesinin ardından sarı metaldeki kayıplar arttı ve analistler, kilit destek seviyesinin kaybedilmesinin ardından daha fazla düşüş yaşanabileceği konusunda uyardı.

Yatırımcıların, Fed’in erken faiz indirimlerini istikrarlı bir şekilde fiyatladığı da görüldü ve bu da altına yakın vadede toparlanma için pek alan bırakmadı. Dünkü verinin ardından dolar, üç ayın en yüksek seviyesine çıkarak altın üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

Spot altın hafif bir düşüşle 1.992,64 dolara gerilerken Nisan ayında vadesi dolan altın, %0,1 düşüşle 2.005,05 dolara indi. Her iki enstrüman da dün %1’in üzerinde değer kaybetti.

Spot altın da Aralık ortasından bu yana ilk kez ons başına 2.000 doların altına düştü.

FOREX.com Kıdemli Stratejisti James Stanley, Aralık ayındaki Fed toplantısı öncesinde sarı metalin gördüğü son destek seviyesi olduğu için ons başına 1.975 ila 1.978 doların, altın için bir sonraki destek seviyesi olabileceğini söyledi.

Yapışkan enflasyon, Mayıs ve Haziran ayında faiz indirimi yönündeki beklentileri düşürdü; altının görünümü bulutlu

Dün açıklanan Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri, ABD’de enflasyonun Ocak ayında beklenenden daha fazla arttığını göstererek Fed’in, son dönemde enflasyonun yapışkanlığının bankanın faiz oranlarını düşürmesini engelleyeceği yönündeki uyarılarına itibar kazandırdı.

CME Fed İzleme Aracı, trader’ların Mayıs ve Haziran aylarında faiz indirimine ilişkin beklentilerini azalttığını gösterse de trader’lar, Haziran ayında 25 baz puanlık bir indirim için hâlâ %51’lik bir şansı fiyatlıyor.

Yine de daha yüksek faizlerin sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, daha uzun süre daha yüksek faiz beklentisi altın için kötü bir işaret. Bu eğilim, son iki yılda altın fiyatlarındaki büyük artışları sınırladı.

Sarı metal son seanslarda 2.050 doların ötesine sınırlı bir ilerleme kaydetti ancak 2023 için hâlâ yaklaşık %10 değer kazanmış durumda.

Bakır fiyatları doların baskısıyla 3 ayın en düşük seviyesine doğru ilerliyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, güçlenen dolar ve yavaşlayan ekonomik büyüme beklentisinin etkisiyle kayıplarını genişletti ve üç ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Mart ayında vadesi dolan bakır fiyatları, %0,5 düşüşle 3,6922 dolara geriledi ve Kasım ortasından bu yana en düşük seviyelerine yaklaştı.

Ekonomik faaliyetlerin genellikle yüksek faiz ortamında yavaşladığı göz önüne alındığında, daha uzun süre daha yüksek faiz beklentisi de bakır talebinde yavaşlama endişelerini etkiledi.

Bakır fiyatları ayrıca Zambiya’da keşfedilen ve küresel arzı artırması beklenen büyük bir yatağın etkisiyle de sarsılmaya devam ediyor. Ancak yatağın tam kapasiteli bir madene dönüşmesinin uzun zaman alması bekleniyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.