Almanya’da sanayi siparişleri Ocak ayında keskin bir düşüş gösterdi

Almanya’da sanayi siparişleri Ocak ayında analistlerin beklentilerinden belirgin bir şekilde saparak önemli bir düşüş yaşadı. Federal İstatistik Ofisi Perşembe günü, mevsimsel ve takvimsel düzeltmelerin ardından siparişlerin bir önceki aya göre %11,3 oranında azaldığını bildirdi. Bu düşüş, bir grup analist tarafından tahmin edilen %6.0’lık düşüşten daha sert oldu.

Aralık ayı rakamlarının revize edilmesi de bu tezatlığa katkıda bulunmuş ve o ay için artış, başlangıçta bildirilen %8,9’dan %12,0’a yükseltilmiştir. İstatistik ofisi, Ocak ayındaki keskin düşüşü, Aralık 2023’te yükselen büyük sipariş hacimlerinin normalleşmesine bağladı.

Veriler ayrıca yabancı siparişlerin %11,4, yurtiçi siparişlerin ise %11,2 oranında azaldığını ortaya koydu. Yabancı siparişler içinde Avro bölgesinden gelenler %25,7 oranında düşerken, Avro bölgesi dışından gelen siparişlerde %1,6’lık marjinal bir artış görüldü.

Sanayi talebindeki bu gerileme, Almanya’nın imalat sektöründeki daha geniş çaplı zorluklarla uyumludur. Geçen hafta açıklanan HCOB nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Şubat ayında imalat üretimi ve yeni siparişlerde düşüşün devam ettiğine işaret ederken, endeks Ocak ayındaki 45,5 seviyesinden 42,5’e gerileyerek sektörde daralmanın hızlandığına işaret etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.