Allkem yatırımcıları 10,6 milyar dolarlık Livent birleşmesini destekliyor

Avustralyalı lityum üreticisi Allkem’in yatırımcıları, NYSE’de LTHM olarak işlem gören Amerikan lityum devi Livent ile birleşme yönünde oy kullandı. Değeri 10.6 milyar dolar olan anlaşma, kısa süre önce yapılan oylamada Allkem hissedarlarından büyük destek gördü. Bir web yayını aracılığıyla yatırımcılara seslenen Allkem Yönetim Kurulu Başkanı Peter Coleman’a göre, oy kullanan %53 oranındaki hissedarların %89’u birleşmeden yana oldu. Nihai sonuç bugün ilerleyen saatlerde Avustralya menkul kıymetler borsasına bildirilecek.

Lityum sektöründeki en büyük birleşmelerden biri olması beklenen birleşme sonucunda Avustralya, Arjantin ve Kanada’da önemli operasyonları olan yeni bir şirket olan Arcadium Lithium kurulacak. Bu oluşum, madencilikten bitmiş kimyasalların pil üreticilerine teslimine kadar tüm lityum tedarik zincirini kapsayacak.

Bu hamle, lityum fiyatlarının düşüşe geçtiği, ancak şirketlerin elektrikli araç pazarının yol açtığı uzun vadeli talep artışını öngörerek anlaşmalara devam ettiği bir dönemde gerçekleşti. Birleşme, elektrikli araç alımının beklenenden daha yavaş olmasına rağmen, sektördeki daha büyük bir anlaşma yapma eğiliminin bir parçasıdır.

Konuyla ilgili bir gelişme olarak, Şilili SQM ve Avustralyalı Gina Rinehart, Avustralyalı lityum geliştiricisi Azure Minerals için tekliflerini 1,7 milyar A$’a (1,14 milyar $) yükseltti.

Allkem-Livent anlaşmasının şartlarına göre, Allkem’in hissedarları mevcut hisselerinin her biri için Arcadium Lithium’dan bir hisse alacak ve bu da yeni şirketin %56’sına sahip olmalarıyla sonuçlanacak. Livent’in hissedarları ise sahip oldukları her hisse için Arcadium Lithium’dan 2.406 hisse alacaklar. Livent’in CEO’su Paul Graves, yeni kurulan şirketin lideri olmaya hazırlanıyor.

Arcadium Lithium’un NYSE’de ALB olarak işlem gören Albemarle ve SQM’nin ardından dünyanın üçüncü büyük lityum üreticisi olması bekleniyor. Anlaşma bağımsız uzmanlar ve mali danışman Kroll tarafından onaylandı ve büyük vekalet danışmanlık firmaları da yatırımcıların işlem lehine oy kullanmasını tavsiye etti.

Graves daha önce Kasım ayında basına yaptığı açıklamada yeni şirketin Batı Avustralya’nın ünlü lityum bölgelerindeki varlıklarını genişletmeyi hedeflediğini belirterek Arcadium Lithium için iddialı bir büyüme stratejisinin sinyallerini vermişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.