Bakır ve nikel fiyatları Fed faiz indirimlerinin yeniden değerlendirilmesiyle geriledi

LONDRA – Bakır ve nikel fiyatları, yatırımcıların Federal Rezerv’in olası faiz indirimlerine ilişkin iyimserliğinin azalmasıyla geri adım attı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın son yorumları, para politikasının erken gevşetilmesi beklentilerinin yeniden değerlendirilmesine yol açarak endüstriyel metallerin düşüşlerle karşılaşmasına neden oldu.

Pazartesi günü, Londra Metal Borsası’nda (LME) vadeli bakır kontratları ton başına 8.448 dolara gerileyerek son zamanların en yüksek seviyelerinden geriledi. Bu gerileme, Powell’ın geçen hafta yaptığı ve LMEX Endeksi’nde yükselişe yol açan açıklamalarının ardından yatırımcıların beklentilerini revize etmesini yansıtıyor. Altı büyük endüstriyel metalin performansını izleyen endeks, emtia fiyatlarını genel olarak etkileyen yüksek faiz oranları nedeniyle baskı altında kalmıştı.

Bakırdaki bu gerilemeye rağmen, Çin’in yenilenebilir enerji sektörlerinden gelen talep metale bir miktar destek sağlamaya devam ediyor. Ancak nikel fiyatları, Endonezya’da artan üretim ve gelişmiş piyasalardaki yavaşlamanın Çin’in politika teşviklerinin etkileriyle çelişmesi nedeniyle düştü.

Piyasa sıkılaşan arz koşullarının etkilerini de sindirmeye çalışıyor. Spot primler ve işlem ücretleri, Cobre Panama madeninin kapatılmasıyla daha da kötüleşen bu sıkılaşan koşullara işaret ediyor. Bu durum küresel izabe kapasitesinin genişlediği bir döneme denk geliyor.

Yatırımcılar şimdi 2024 yılı için Çin dışındaki ekonomik gücü yakından izliyor ve gelişmiş piyasalardan gelebilecek olası baskıların emtia fiyatlarını ileriye dönük olarak nasıl etkileyebileceğini düşünüyor. Küresel ekonomik koşulların yeniden değerlendirilmesi, bakır ve nikel gibi endüstriyel metaller de dahil olmak üzere risk varlıklarına bir belirsizlik katmanı ekledi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.