ABD ham petrol stoklarındaki artış talep endişeleriyle petrol fiyatlarını düşürdü

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarında önemli bir artış olduğunu ortaya koyan ve potansiyel olarak zayıf talebe ilişkin endişeleri artıran bir raporun ardından Perşembe günü erken saatlerde düşüş yaşadı. Brent ham petrol vadeli işlemleri 22 sent düşerek varil başına 83,46 dolara, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri ise 30 sent düşerek varil başına 78,24 dolara geriledi.

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ABD ham petrol stoklarının 23 Şubat’ta sona eren haftada 4,2 milyon varil artışla 447,2 milyon varile yükselerek beşinci haftada da arttığını bildirdi. Bu artış, 2,7 milyon varil artış öngören analistlerin beklentilerini aştı.

ABD’de faiz oranlarının düşürülmesine ilişkin piyasa beklentileri, tüketici ve üretici fiyat endeksleri de dahil olmak üzere son dönemde açıklanan güçlü ekonomik verilerin ardından geriledi. Yatırımcılar başlangıçta gevşeme döngüsünün Haziran ayında başlamasını bekliyordu, ancak şimdi başlangıcın 2024’ün başlarında olması bekleniyor.

Yatırımcılar şimdi daha fazla yönlendirme için Perşembe günü açıklanacak olan ABD kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksine bakıyor. Endeksin Ocak ayı için aylık bazda %0,3 artış göstermesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulundu.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.