Yüksek ham petrol fiyatlarına rağmen ABD petrol üretimi kısıtlandı

ABD ham petrol fiyatlarının önemli ölçüde artarak yılın zirvesine ulaşmasına rağmen, Amerikalı kaya petrolü sondajcıları düşük doğal gaz fiyatları, artan işletme maliyetleri ve hissedar getirilerini en üst düzeye çıkarmaya yönelik stratejik odaklanma gibi faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle üretimi artırmıyor. Küresel Brent petrolü geçen hafta varil başına 91 doların üzerinde işlem görürken, ABD’deki West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri Ekim ayından bu yana en yüksek seviye olan varil başına 86 doları aştı.

OPEC+’nın üretim kesintilerinin yanı sıra Rus petrol altyapısına ve küresel nakliyeye yönelik saldırılardan kaynaklanan arz endişeleri petrol fiyatlarını yukarı çekti. Bank of America, 2024 Brent ve WTI fiyat tahminlerini varil başına sırasıyla 86 ve 81 dolar olarak ayarladı ve bu yaz varil başına 95 dolar civarında bir zirve bekliyor.

Ancak bu fiyat artışları ABD’li üreticileri üretimlerini arttırmaya teşvik etmedi. Birçoğu, genellikle petrolle birlikte üretilen doğal gazın değerindeki önemli düşüşle uğraşıyor. İlk çeyrekte Teksaslı, Louisialı ve New Meksikalı üreticiler maliyetler arttıkça üretimlerini azaltmaya başladılar. Dallas Federal Rezerv Bankası’nın yaptığı bir araştırmaya göre Permian Havzası’nda yeni bir kuyu açmanın başabaş fiyatı geçen yıl varil başına 4 dolar arttı.

ABD’de doğal gazın gösterge değeri olan Henry Hub vadeli işlemleri, sıcak hava ve arz fazlası nedeniyle mmBtu başına 1,80 doların altında işlem görüyor ve bu yılın başlarında son üç buçuk yılın en düşük seviyesine indi. Deep Well Services CEO’su Mark Marmo, sondaj faaliyetlerinde genel bir artış görmek için gaz fiyatlarının 2,50 $’a ulaşması gerektiğini belirtti. Batı Teksas’ta üreticiler Waha hub’ında negatif fiyatlarla karşılaştı, bu da arzın talepten ve boru hattı kapasitesinden fazla olduğunu gösteriyor.

Permian üreticisi Texas Standard Oil’in başkanı Tim Roberson, gaz için kısıtlı boru hattı ve işleme tesisi kapasitesinin Permian Havzası’nın bazı bölgelerinde petrol üretimini sınırladığını belirtti. Bununla birlikte, petrol fiyatları yeterince yüksekse, gaz fiyatları sondaj ekonomisinde ikincil bir endişe haline gelir.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre, ABD petrol üretiminin bu yıl günlük 260.000 varil (bpd) artarak 13,19 milyon bpd’ye ulaşması bekleniyor. 2022 ve 2023 yılları arasındaki 1 milyon bpd’nin üzerindeki büyümeye kıyasla daha yavaş bir oran. Bir enerji teknolojisi firması olan Enverus, bu yıl için 255.000 varillik benzer bir artış öngörüyor.

ABD’deki aktif petrol sondaj kulesi sayısı geçen hafta 508 ile bir önceki yıla göre 82 azalırken, gaz kulesi sayısı Baker Hughes tarafından bildirilen sadece 110 aktif kule ile Ocak 2022’den bu yana en düşük seviyedeydi.

Finansmana sınırlı erişim ve daha yüksek getiri için yatırımcı baskısı gibi faktörler de üretim artışlarını engelliyor. Enterprise Offshore Drilling CEO’su Brad James, potansiyel metan emisyon ücretlerinin üreticiler için bir endişe kaynağı olduğunu, bu yıl metrik ton başına 900 dolardan başlayan ücretlerin 2026 yılına kadar ton başına 1.500 dolara yükseleceğini vurguladı. Dallas Fed’in geçen ay yaptığı bir anket, ankete katılan 129 yöneticinin %80’inin metan ücretini işleri açısından hafif ya da önemli ölçüde olumsuz olarak değerlendirdiğini ortaya koydu.

James ayrıca, sermayeye sınırlı erişimin ESG değerlendirmeleri, siyasi faktörler ve fosil yakıtlara karşı genel bir önyargı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklandığını ve müşteriler arasında önceki yıllara kıyasla daha fazla sermaye disiplinine yol açtığını belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.