Çin, 2024 yılı ekonomi hedeflerini açıkladı

Çin’de 5 Mart günü ulusal yasama meclisinin yıllık oturumunda 2024 yılı için hedefler açıklandı. Hükümet raporuna göre 2024 için yaklaşık yüzde 5’lik bir GSYİH büyüme oranına ulaşılması hedefleniyor.

Başbakan Li Qiang tarafından meclise sunulan hükümet raporu, Çin’in 2024 yılı hedeflerinden oluşuyor. Bu yıl için yüzde 5 civarındaki GSYİH büyüme hedefi, Çin ekonomisinin 2023 yılında yıllık yüzde 5,2 büyüme kaydederek sağlamlık ve dayanıklılık göstermesinin ardından belirlendi. Li, “Büyüme oranını yüzde 5 civarında belirlerken, istihdamı ve gelirleri artırma, riskleri önleme ve etkisiz hale getirme ihtiyacını hesaba kattık.” dedi.

Li, “Bu yılın hedeflerine ulaşmak kolay olmayacak, bu nedenle politika odağımızı korumamız, daha çok çalışmamız ve tüm tarafların ortak çabalarını harekete geçirmemiz gerekiyor.” vurgusunu da yaptı.

Raporda, 2024 yılında kentsel alanlarda 12 milyondan fazla iş yaratılması ve kentsel işsizlik oranının yüzde 5,5 civarında tutulması hedefleniyor. Ülke ayrıca savunmaya yüzde 7,2 artışla 1,6 trilyon yuan (yaklaşık 234,5 milyar doları) harcamayı planlıyor ve yaklaşık yüzde 3’lük bir enflasyon hedefi belirliyor.

Ulusal yasama organına sunulan raporda, bütçe açığının GSYİH’ye oranının yüzde 3 olacağı, kalkınmayı artırmak için yerel yönetimlerin 3,9 trilyon yuan değerinde özel amaçlı tahviller çıkaracağı ve uzun vadeli özel Hazine tahvilleri ihraç edileceği de belirtiliyor.

Raporda, tüketimi teşvik etmek için bir yıl sürecek bir program başlatılacağı ve dijital, çevre dostu ve sağlıkla ilgili tüketimi teşvik edecek politikalar başlatacağı da yer alıyor. Ayrıca etkin yatırımları artırmak için merkezi hükümet bütçesine 700 milyar yuan ayrılacak.

Endüstriyel sistemi modernleştirmeye ve yeni kaliteli üretken güçleri daha hızlı geliştirmeye yönelik bir dizi görev de raporda yer buluyor. Bunlar arasında endüstriyel ve tedarik zincirinin iyileştirilmesi ve yükseltilmesi, yeni ortaya çıkan endüstrilerin ve hidrojen enerjisi gibi geleceğe yönelik endüstrilerin yetiştirilmesi yer alıyor. Bunlar arasında yeni malzemeler, biyo-imalat, ticari uzay uçuşu, kuantum teknolojisi ve yaşam bilimleri yer alıyor.

Yabancı sermayeli işletmelerin yerli şirketlerle aynı haklara sahip olması, Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşmasının genişletilmesi, enerji devriminin ilerletilmesi gibi hedefler de bulunuyor.

Hibya Haber Ajansı

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.