Uniswap ile SEC arasında kılıçlar çekildi: UNI fiyatı neden düşüyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para dünyasına resmen savaş açmış durumda. SEC, bu sefer hedef tahtasına DeFi sektörünün en büyük oyuncularından Uniswap’ı (UNI) koydu.

Geliştirici ekip, saatler önce yaptığı basın açıklamasında SEC’in platforma karşı bir dava veya yaptırım hazırlığında olduğunu doğruladı. SEC, Çarşamba günü en büyük merkeziyetsiz borsanın ardındaki şirket Uniswap Labs’a karşı bir bildiri yayınladı.

Uniswap ekibi, bildiri ardından yaptığı açıklamada Komisyon’un 2023 Haziran’ında açtığı benzer davaya atıf yaparak şu ifadeye yer verdi:

“Bu, Uniswap ve Coinbase gibi kripto dünyasının en iyi aktörlerini bile hedef alan en son siyasi hamledir.”

UNI ekibi, savaşmaya hazır olduklarını ve tüm faaliyetlerinin yasalar çerçevesinde devam ettiğini paylaştı. Basın açıklamasında şirket, SEC karşısında kendisini Ripple davasını örnek göstererek savundu. Uniswap Labs, SEC’in on-chain piyasalara dair yargı yetkisinin olmadığını belirtti.

“Ripple kararı ve Yüksek Mahkeme’nin Howey testi SEC’in argümanlarını geçersiz kılmasa bile, Uniswap Protokolü, web uygulaması ve cüzdan yine de menkul kıymet borsası veya komisyoncunun yasal tanımlarını karşılamayacaktır.”

Uniswap (UNI) fiyatı son haftaların dibini gördü

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun dava haberi sonrası platformun yerel tokeni UNI olumsuz etkilendi. Kasım ayından bu yana soluksuz yükselen altcoin, son bir ayda yüzde 35 değer kaybına uğradı.

UNI an itibarıyla 9,42 dolardan el değiştiriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.