S&P Global, Euro Bölgesi için büyüme tahminlerini düşürdü

S&P Global, Euro Bölgesi için 2024 yılı büyüme beklentisini aşağı yönlü revize etti.

S&P Global’ın konu ile ilgili raporuna göre Euro Bölgesi ekonomisi, yumuşak bir inişin eşiğinde bulunuyor. Geçtiğimiz çeyrekte GSYİH, reel ücret artışı, enflasyon ve istihdamdaki gelişmeler de bunu doğruluyor.

Kurum, daha önce yüzde 0,8 olan bu yıl için büyüme tahminini yüzde 0,7’ye çekti. Bu revizyonun büyük bir kısmı, 2023 GSYİH’sinin daha zayıf bir aktarım etkisinden kaynaklanıyor.

2025 yılı GSYİH büyüme tahmini, yüzde 1,5’ten yüzde 1,3’e revize edilirken 2026 tahmini yüzde 1,4’ten yüzde 1,3’e indirildi.

S&P Global, “Tüketici fiyatlarında ise son aylarda yaşanan enflasyondaki düşüş hızı, 2024 tahminimizi yüzde 2,9’dan yüzde 2,6’ya revize etmemize neden oldu. Ancak enflasyondaki düşüşün bu hızla devam edeceğine inanmıyoruz. Tam tersine, durgun üretkenlik ve ticari gelişmelere rağmen uzun süren yüksek ücret artışı, orta vadeli enflasyon tahminlerimizi 2025 ve 2026 yılları için sırasıyla yüzde 2’den yüzde 2,1’e ve yüzde 1,7’den yüzde 1,9’a yukarı yönlü revize etmemize neden oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.