Titan Cement, düşük karbonlu çimento üretimini genişletmek için Bilecik’teki Vezirhan Pozzolana Ocağı’nı satın aldı

Gökmen Mert KURAL

Türkiye’deki en önemli Yunan yatırımlarının başında Adoçim geliyor. Yunanistan’ın en eski sanayi şirketlerinden biri olan Titan Group’un Türkiye hikayesi ise 16 yıl öncesine dayanıyor. 2008 yılında Adoçim’in yüzde 50’sini satın alarak giren Yunan Titan Cement, Tokat, Marmara Ereğlisi ve Antalya’da iki çimento öğütme tesisi ve bir çimento fabrikasının sahibi.

Türk çimento sektöründe büyüme planını yeniden gözden geçiren şirket, önemli bir yatırıma imza atıyor. Titan Cement, düşük karbonlu çimento üretimini genişletmek için Bilecik’teki Vezirhan Pozzolana Ocağı’nı satın aldı.

Düşük karbonlu çimento üretimi için önemli bir madde olan puzolan için Titan Cement, hem kendi kullanımı ve ticareti için uzun vadeli rezervlerini güvence altına almayı hedefliyor. Şirket, satın aldığı ocakla da çimentoda çevresel ürünlerin satışını da ikiye katlamayı planlıyor.

Yunan şirket ayrıca benzer bir satın almayı kendi ülkesinde de yaptı. Yalı Adası’ndaki perlit ve puzolan ocaklarını Ageas Perlites şirketinden devraldı.

ÜLKENİN İLK ÇİMENTO ÜRETİCİSİ

Titan Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Christos Panagopoulos, her iki satın almayla karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 35 oranında azaltmayı ve portföyündeki yeşil ürün payını yüzde 50’nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Şirtketin resmî sitesinde yer alan bilgilere göre Panagopoulos, “Vezirhan Ocağı’nın güçlü rezerv potansiyeline ve yüksek kaliteli malzemeye erişim, Titan’ın müşterilerine sunulan düşük karbonlu çimentolu ürün portföyünü daha da genişletmesine olanak tanıyacak. Taş ocağının derin bir liman ve demiryolu ulaşımına erişimi var ve bu da Titan’ın küresel lokasyonlarında hem karadan hem de denizden dağıtımı kolaylaştırıyor” dedi.

1902 yılında Nikolaos Kanellopoulos tarafından kurulan Titan Cement, Yunanistan’ın ilk çimento fabrikasını Elefsina şehrinde üretime açtı. 1911’de şirket resmi olarak titan adını alan şirket, 1924 yılında kendi elektrik üretimini gerçekleştirdi.

11 ÜLKEDE 14 FABRİKASI VAR

1920’li yıllarda ilk çimento ihracatını yapan şirket, 1980’li yıllarda Yunanistan’ın en büyük ikinci ihracat sanayisi haline geldi. Titan Cement, şu anda Türkiye ve Yunanistan dışında ABD, Fransa, İngiltere, İtalya, Bulgaristan, Mısır, Sırbistan, Arnavutluk, Makedonya’da toplamda 14 fabrikaya sahip. Atina merkezli Titan, 1.5 milyar euroluk ciroya sahip. Şirkette çalışan sayısı da 6 bin 500’ün üzerinde.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.