Şanghay’da bakır, Fed’den faiz indirimi umuduyla 5 haftanın zirvesinde

Şanghay’da bakır fiyatları, ABD’nin bu yıl faiz indirimi beklentisiyle desteklenerek beş haftanın en yüksek seviyesine tırmanırken Güney Kore’deki üretim kesintisi de çinkonun beş haftanın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsasında Nisan vadeli bakır kontratı, TSİ 06.21’de %0,5 artışla 69.350 yuan/tona (9.635,69 dolar) yükseldi. Kontrat seansın başlarında 1 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesi olan 69.580 yuan/tondan işlem gördü.

Fiyatlar, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın, Merkez Bankasının muhtemelen önümüzdeki aylarda faiz indirimine gideceği ve bunun ekonomik faaliyetlerde iyileşmeye ve metal talebinde iyileşmeye yol açabileceği yönündeki güvencesiyle desteklendi.

Çin, bu yılın ilk iki ayında bir önceki yıla göre %2,6 artışla 902.000 ton işlenmemiş bakır ithal etti.

Yangshan bakır primi dün 60 dolar/tona yükselerek 19 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi; bu da Çin’e bakır ithalatına yönelik iştahın arttığına işaret ediyor.

Ancak Londra Metal Borsasında üç ay vadeli bakır, talepteki belirsizlik ve Çin’in teşvik önlemlerine ilişkin ayrıntıların eksikliğinin baskı yaratmasıyla, dünkü kazancından geri çekilerek %0,2 düşerek 8.557 dolar/tona geriledi.

SHFE’de çinko %1,3 artışla 21.030 yuan/tona kadar çıkarak 1 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. LME’de çinko 2.494,50 dolar/ton ile sabit kaldı ancak önceki gün 1 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Çinko fiyatlarındaki yükseliş, Young Poong Corp’un Güney Kore’deki Seokpo dökümö tesisindeki %20 üretim kesintisinden kaynaklandı.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.