Powell, Fed’in faiz politikasıyla ilgili son görüşlerini aktardı

Investing.com – ABD Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşmasında bankanın faiz politikası yönelik görüşlerini yineledi.

Bu yıl faiz indirimine gidileceğine yönelik beklentileri destekleyen Powell, sürecin ne zaman başlayacağı söylemek için henüz erken olduğunu ifade etti. Fed Başkanı, politika
yapıcılarının enflasyon kaynaklı risklere karşı dikkatli olmaya devam ettiklerini ve parasal genişleme sürecine çok hızlı bir şekilde girmek istemediklerini söyledi.

Powell açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bu ifadelerin FOMC’nin Ocak ayı toplantısı ardından yapılan açıklamalarla örtüştüğü görüldü. Sonuç olarak Powell’ın açıklamaları, yeni bir öngörü katmazken daha çok Komite’nin veri odaklı karar alacağı görüşü bir kez daha vurgulanmış oldu. Ayrıca, yetkililerin enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemenin zarar görmemesi için son derece temkinli kaldıkları da anlaşıldı. 

Powell, konuşmasının devamında politika faizinin sıkılaşma dönemi için zirve gördüklerini ifade ederken olası bir faiz artışına kapıların kapalı olduğu mesajını verdi. Sonuç itibarıyla ekonomik verilerin genel olarak beklenti çerçevesinde gelme durumuna bağlı olarak Fed’in bu yıl içinde gevşek para politikasına geçiş aşamasına başlaması muhtemel gözüküyor. Bu görüşe ilave olarak Powell, bir uyarı işareti eklemeyi de unutmadı ve “ekonomik görünüm belirsiz ve %2 enflasyon hedefimize doğru devam eden ilerleme garanti değil” dedi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.