Petrol fiyatları Orta Doğu’daki gerilimin ortasında yükseliyor

Cuma günü erken işlemlerde petrol fiyatları, özellikle İran ve İsrail’in karıştığı son olayla bağlantılı olarak Orta Doğu’da artan tansiyon nedeniyle artış gösterdi. Brent tipi ham petrol 34 sent artışla varil başına 90,08 dolara ulaşırken, ABD West Texas Intermediate (WTI) tipi ham petrol 44 sent artışla 85,45 dolara yükseldi.

Bu fiyat hareketi, İsrail’in 1 Nisan’da Şam’daki İran elçiliğine düzenlediği ve İran’ın misilleme sözü verdiği şüpheli hava saldırısının ardından geldi. İran’ın misilleme sözü, önemli bir petrol üreticisi olan bölgeden petrol arzında olası kesintilere ilişkin endişeleri arttırdı.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney Çarşamba günü yaptığı açıklamada İsrail’in saldırı nedeniyle “cezalandırılması gerektiğini” söyledi. Bu arada ABD’li bir yetkili, ABD’nin İran’dan İsrail’e karşı bir yanıt beklediğini ancak bunun ABD’yi bir çatışmanın içine çekmeyecek kadar ölçülü olmasının beklendiğini belirtti. İranlı kaynaklar Tahran’ın büyük bir tırmanışı önlemeyi amaçladığını öne sürdü.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’deki askeri angajmanını sürdürürken, başka yerlerde de çeşitli senaryolara hazırlandığını belirtti.

Bu jeopolitik gelişmeler riskleri yüksek tutarak petrol fiyatlarındaki yaklaşık %19’luk artışa katkıda bulundu. Bu artış aynı zamanda iyileşen ekonomik koşullar ve OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin devam eden arz kesintileri tarafından da destekleniyor.

Avrupa’da, yumuşayan işgücü piyasası ve durgun büyümeye rağmen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü politika faizini korudu ancak Haziran ayı gibi erken bir tarihte faizleri düşürmeye hazır olduğunu belirtti. Öte yandan, ABD Merkez Bankası yetkilileri aynı gün, ABD’de devam eden enflasyon endişeleri nedeniyle faiz oranlarını düşürmek için acil bir plan olmadığını öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.