Petrol ve gaz birleşme ve satın alma işlemlerinin değeri son 7 yılın en yüksek seviyesine çıktı

Petrol ve gaz arama sektöründe birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetleri, ABD kaya gazı endüstrisindeki konsolidasyonun da etkisiyle 2017’den bu yana en yüksek ilk çeyrek seviyesine ulaştı.

Birleşme ve satın alma anlaşmalarındaki artış, halka açık şirketlerin daha küçük kuruluşları satın almak için yüksek hisse fiyatlarından yararlanmalarına bağlanıyor. Analitik firması Enverus, yalnızca 2024 yılının ilk iki ayında 55 milyar doların üzerinde anlaşma duyurulduğunu bildirdi.

Bu artışa katkıda bulunan önemli işlemler arasında Diamondback Energy’nin bu ayın başlarında Endeavor Energy Partners’ı satın almak için yaptığı 26 milyar dolarlık teklif ve APA Corp’un Ocak ayında Callon Petroleum’u 4,5 milyar dolara satın alması yer alıyor. Ocak ve Şubat aylarındaki anlaşmaların toplam değeri 2023’ün ilk çeyreğini iki kattan fazla aştı ve 2017’nin ilk çeyreğinde kaydedilen 68 milyar dolardan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Enverus verilerine göre, toplam değerin %80’inden fazlasını oluşturan anlaşmalarıyla ABD’li kaya gazı şirketleri bu trendde önemli bir rol oynadı. Rystad Energy’de kıdemli birleşme ve satın alma analisti olan Palash Ravi, ABD kaya petrolü piyasasında halen satışa hazır tahmini 55 milyar dolar değerinde varlık bulunduğunu ve birleşme ve satın alma faaliyetlerinde kaya petrolü hakimiyetinin devam edeceğini öngörüyor.

Uluslararası birleşme ve satın almalarda da artış görülürken, Avrupalı büyük şirketler önemli oyuncular oldu. Rystad Energy’ye göre, 2024 yılında şu ana kadarki uluslararası M&A anlaşma değerinin %66’sından sorumlu oldular.

Sektör uzmanları, Henry Hub fiyatlarının düşmesi nedeniyle faaliyetlerin azaldığı bir dönemin ardından 2024 yılı boyunca ABD kaya gazı sektöründe bir miktar konsolidasyon bekliyor. Enverus, gelecekteki gaz birleşme ve satın almalarının, ABD kaya gazı varlıklarını arayan dış alıcılardan veya havza içi önemli sinerjiler yakalama potansiyelinden etkilenebileceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.