Çin’in SPR petrolü satın almasını engellemek için ABD fon tasarısı

ABD’li kanun yapıcıların önemli bir hamlesiyle, kısa süre önce açıklanan finansman mevzuatına Çin’in ABD’nin Stratejik Petrol Rezervinden (SPR) petrol satın almasını yasaklayacak bir hüküm dahil edildi. Bu önlem, Kongre’de özellikle ekonomik rekabet bağlamında Çin ile ilişkilerde daha sert bir çizgi izlemeye yönelik iki partili güçlü bir duruşu yansıtıyor.

Konu, Başkan Joe Biden’ın 2022 yılında SPR’den 180 milyon varil petrolün, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yükselen benzin fiyatlarını dengelemeye yardımcı olmak için satılacağını açıklamasının ardından ilgi çekmeye başladı. Aynı yıl SPR, Çinli Sinopec’in bir yan kuruluşu olan UNIPEC America’ya 1 milyon varil sattı ve 2017 yılında, eski Başkan Donald Trump’ın görev süresi boyunca, bir miktar petrol de Çin devlet petrol şirketi PetroChina Co Ltd’nin bir parçası olan PetroChina International’a satıldı.

Şu anda 360 milyon varilin üzerinde petrol tutan SPR, 2022’deki satışların ardından neredeyse 40 yılın en düşük seviyesinde. Tükenmeye rağmen, ABD petrol şirketleri o yıl Çin’e 83 milyon varil ihraç etti.

Bu satışlara tepki olarak Demokratların kontrolündeki Senato, SPR petrolünün Çin’e ihracatını yasaklayan yasayı Temmuz ayında ezici bir çoğunlukla kabul etti. Senatör Chris Murphy tasarıya ilişkin yorumunda, çözüm gibi görünse de potansiyel olarak çözdüğünden daha fazla soruna yol açabileceğini öne sürdü.

On iki hükümet segmentinden altısının finansmanını ele alan 1.050 sayfalık tasarı Pazar günü sunuldu. Tasarının önce ABD Temsilciler Meclisi’nde, ardından da Senato’da oylanması planlanıyor. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Senato’nun paketi Cuma gününden önce ele alacağını, Temsilciler Meclisi’nin ise Salı günü yeniden toplanacağını belirtti. Bu yasama faaliyeti, hükümet operasyonları için fon tahsis edilmesine ilişkin daha geniş sürecin bir parçasıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.