Meksika Devlet Başkanı Pemex’i canlandırmak için vergi indirimi önerdi

MEKSİKO ŞEHRİ – Meksika’nın görevden ayrılan Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, devlet petrol şirketi Petroleos Mexicanos’u (Pemex) desteklemek üzere yaklaşık 6.4 milyar dolar değerinde önemli bir vergi indirimi de dahil olmak üzere yeni tedbirler getirdi. Bu hamle, ulusal petrol şirketinin dünyanın en ağır borçlu şirketi olması nedeniyle bir sonraki yönetim için yumuşak bir geçiş sağlama girişimi olarak görülüyor.

Lopez Obrador hükümeti 2018’in sonlarında göreve geldiğinden bu yana Pemex’e vergi indirimleri ve sermaye enjeksiyonları yoluyla, öncelikle şirketin yaklaşık 106 milyar dolarlık önemli borcunu yönetmek için yaklaşık 90 milyar dolar destek sağladı. Başkan, Meksika’yı motor yakıtı üretiminde kendi kendine yeterli hale getirmeye kararlı.

Eski Mexico City Belediye Başkanı ve Lopez Obrador’un potansiyel halefi Claudia Sheinbaum’un Haziran ayında yapılacak seçimleri kazanması halinde Pemex’in mali sorunlarını devralması bekleniyor. Anketlerde önde giden Sheinbaum, Pemex’in devlet fonlarına olan bağımlılığını azaltmayı planlıyor ve “enerji egemenliği” hedefini sürdürme sözü verdi.

Lopez Obrador geçtiğimiz günlerde “Pemex’i çoktan kurtardığımıza inanıyorum” diyerek politikasının başarılı olduğunu ilan etti. Obrador, 2018’de 1,99 trilyon peso olan mali borcun geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle 1,86 trilyon pesoya düştüğünü ve bunun yaklaşık %7’lik bir azalma anlamına geldiğini vurguladı.

Ancak Meksika Rekabetçilik Enstitüsü (IMCO), Pemex’in Ekim ayından Eylül 2027’ye kadar 53 milyar dolar düzenli borç ödemesi yapması gerektiğini ve bunun yaklaşık 11 milyar dolarının sadece bu yıl ödenmesi gerektiğini bildirdi. Buna ek olarak, şirket 2025 ve 2030 yılları arasında, özellikle tahvilleriyle ilgili olmak üzere yaklaşık 35 milyar dolarlık borç vadesi ile karşı karşıya.

Pemex içindeki bazı kaynaklar, tüm sorunlar çözülmemiş olsa da bazı ilerlemeler kaydedildiğini ve amacın şirketi bulunduğundan daha iyi bir durumda bırakmak olduğunu kabul ediyor. Pemex’in kar paylaşımı DUC vergisinin kademeli olarak %65’ten %30’a düşürülmesi, şirketin daha fazla gelir elde etmesini ve devlet üzerindeki mali yükünü azaltmasını amaçlayan önemli bir değişiklik olmuştur.

Bu çabalara rağmen Pemex’in ana gelir kaynağı olan ham petrol üretimi Lopez Obrador döneminde günde 1,8 milyon varilden 1,6 milyon varile geriledi. Bu düşüş başkanın üretimi arttırma taahhüdüne rağmen gerçekleşmiştir. Günde yaklaşık 791,000 varil olan yurtiçi rafine kapasitesindeki eksiklik de günde en az 1 milyon varil işleme hedefinin altında kalmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.