“Para politikası konut sorununu çözemez”

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, para politikasının kira ve diğer konut maliyetlerini yükselten arz sorununu çözemeyeceğini söyledi ve “Para politikası her şeyi yapamaz” dedi.

Bankanın politika faizini art arda dördüncü toplantıda yüzde 5’te tutmasının ardından yaptığı ilk konuşmada Macklem, şu anda enflasyonun hedefin üzerinde seyretmesine en büyük katkıyı yapan barınma enflasyonunun kısmen faiz artışlarının mortgage faiz maliyetleri üzerindeki etkisini yansıttığını söyledi. Ancak bu aynı zamanda ülkedeki kronik arz sıkıntısından kaynaklanan kira ve diğer konut maliyetlerindeki artışlardan da kaynaklanıyor.

“Bu, para politikasının çözebileceği bir şey değil” diye konuşan Macklem, “Para politikası her şeyi yapamaz. Para politikasının sağlayabileceğinden daha fazlasını bekleyerek ona aşırı bir yük bindirmekten kaçınmamız gerekiyor. Para politikasının doğru odağı yapabileceği kadarıdır. Bu zaten büyük, zor ve önemli bir iş” ifadelerini kullandı.

Kanada’da konut arzının imar kısıtlamaları, onay süreçlerindeki gecikme ve belirsizlikler, vasıflı işçi sıkıntısı nedeniyle uzun yıllardır talebin gerisinde kaldığını belirten Macklem, “Para politikası özellikle kısa vadede talebi etkileyebilir. Ancak tedarik tarafında uzun süredir devam eden yapısal sorunları çözemez” dedi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.