Orta Doğu’da tansiyon yükselirken petrol fiyatları dengelendi

Petrol piyasaları Perşembe günü Asya’daki erken işlemlerde istikrar işaretleri gösterdi ve Brent ham petrol kontratları 4 sent artışla varil başına 90,52 dolara, ABD Batı Teksas Intermediate (WTI) ham petrol kontratları ise 2 sent artışla varil başına 86,24 dolara yükseldi. Küçük artışlar, Orta Doğu’da tırmanan gerilim nedeniyle her iki kontratın da %1’in üzerinde artış kaydettiği bir seansın ardından geldi.

Petrol fiyatlarındaki istikrar, yatırımcıların özellikle OPEC’in üçüncü en büyük petrol üreticisi olan İran’ın da dahil olduğu Orta Doğu krizinin potansiyel şiddetlenmesine ilişkin endişelerinin ortasında geldi. Bu endişeler, İsrail’in Gazze’de düzenlediği hava saldırısında Hamas liderinin üç oğlunun öldürülmesi gibi son olaylarla daha da arttı. Bu olay, İsrail ile Hamas arasında altı aydan uzun bir süredir devam eden ve bir anlaşmaya varılamayan ateşkes görüşmelerinin gidişatına ilişkin şüpheleri arttırdı.

Bu ayın başlarında İsrail’in Suriye’deki İran elçiliğine düzenlediği şüpheli hava saldırısının ardından İran’ın olası bir misillemesine karşı alarm durumuna geçilmesi bölgedeki gerilimi daha da arttırdı. Çarşamba günü yayınlanan raporlar, ABD ve müttefiklerinin İran ya da vekilleri tarafından İsrail’e karşı olası büyük füze ya da insansız hava aracı saldırıları beklediğini gösterdi.

Bu gelişmeler üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’a İran’dan gelebilecek her türlü tehdide karşı Amerika’nın desteğini garanti etti.

ANZ’den Daniel Hynes’in de aralarında bulunduğu piyasa analistleri, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmanın genişleyerek bölgeden petrol tedarikini potansiyel olarak tehlikeye atabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Piyasa bu jeopolitik riskleri değerlendirirken, tüccarlar da OPEC’in aylık petrol piyasası raporunun bugün ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın Cuma günü yayınlanmasını bekliyor. Bu yayınlar, küresel petrol arz ve talep dinamiklerine ilişkin içgörüler için yakından izleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.