OPEC uzun vadede güçlü petrol talebine güveniyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Genel Sekreteri Haitham Al Ghais, petrol talebinin uzun vadedeki güçlü görünümüne olan güvenini ifade etti. Bu açıklama Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümetler Zirvesi’ndeki tartışmalar sırasında geldi. Al Ghais, Suudi Arabistan’ın son dönemde petrol kapasitesini arttırma planlarını küçültme kararının ham petrol talebinin azaldığının bir göstergesi olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı.

Suudi hükümeti 30 Ocak’ta devlet petrol şirketi Aramco (TADAWUL:2222)’ya, 2027 yılına kadar ulaşılması hedeflenen ve daha önce açıklanan 13 milyon varillik sürdürülebilir maksimum üretim kapasitesi hedefini günde 12 milyon varile (bpd) düşürmesi talimatını verdi. En az altı aydır üzerinde düşünülen bu strateji değişikliği, Suudi Arabistan’ın fazla kapasitesinin büyük bir kısmının etkin bir şekilde kullanılmadığına dair bulgulara dayanıyordu.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve OPEC’in önemli bir oyuncusu olan Suudi Arabistan’ın politika kararları, küresel petrol piyasaları üzerindeki etkileri bakımından yakından izleniyor. Yapılan ayarlamalara rağmen OPEC’in görünümü olumlu olmaya devam ediyor ve Ekim ayındaki yıllık raporunda küresel petrol talebinin 2045 yılına kadar 116 milyon varile ulaşacağı ve bir önceki yılın tahminine kıyasla yaklaşık 6 milyon varil artacağı öngörülüyor. Beklenen büyüme Çin, Hindistan ve diğer Asya ülkelerinin yanı sıra Afrika ve Orta Doğu’dan kaynaklanacak.

Al Ghais raporda yer alan rakamları “çok sağlam” olarak nitelendirdi ve Eylül ya da Ekim ayında yayınlanması beklenen 2024 görünümünün herhangi bir revizyon gerekip gerekmediğini ortaya koyacağını belirtti. Ayrıca son dönemde bazı ülkelerin net sıfır hedeflerini yavaşlatma ya da yeniden gözden geçirme yönündeki değişimlerinin petrole yönelik uzun vadeli talebin artmasına yol açabileceğine işaret etti.

Angola’nın 21 Aralık’ta açıkladığı OPEC’ten ayrılma kararına da değinen Al Ghais, bunun örgütün birliği üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri önemsemedi. Üye çıkış ve girişlerinin OPEC için alışılmadık bir durum olmadığını ve Angola’nın karar vermesi halinde gelecekte yeniden katılabileceğini belirtti.

Al Ghais ayrıca OPEC ve Rusya gibi müttefiklerini içeren OPEC+’nın üretim kesintilerinin niteliği hakkında yorumda bulunarak, bu ayarlamaların gönüllülük esasına dayanmasının grubun esnekliğinin ve piyasa istikrarına olan bağlılığının bir kanıtı olduğunu vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.