Rusya’dan Türkiye’ye ayçiçek yağı tedariği 2024’te artabilir   

Rusya Yağ ve Yağ Birliği İcra Direktörü Mikhail Maltsev, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Karadeniz bölgesindeki ayçiçek yağının ana alıcısı olduğunu söyledi. Türkiye’nin sadece yurt içi ihtiyacını karşılamak için yılda yaklaşık 1,4 milyon ton ayçiçek yağına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

UKRAYNA’YA YÖNELİNCE AZALDI

Türkiye birkaç yıldır Rus ayçiçek yağının ana alıcısıydı, ancak 2022’de “tahıl anlaşmasının” açılmasının ardından Ukrayna, Türkiye’ye ayçiçeği ihraç etmeye başladı. Bu da ülkede petrol üretiminin artmasına ve ithalat hacminin azalmasına yol açtı. Ayrıca 2023 yılında Türkiye, Ukrayna’dan büyük miktarda ayçiçek yağı ihraç etti.

UZMANLAR TÜRKİYE’NİN YİNE RUSYA’DAN AYÇİÇEK YAĞI SATIN ALIMININ ARTACAĞINI SÖYLÜYOR

Rus uzmanlara göre 2024 yılında durum yeniden değişecek ve Rusya’nın Türkiye’ye ayçiçek yağı ihracatını artırmasına olanak tanıyacak:

“Ukrayna, 2023 yılında yine ayçiçeği ihracatını azaltarak yerli işleme pazarını korumuş, deprem ve olumsuz hava koşulları nedeniyle Türkiye’nin ayçiçeği hasadı önemli ölçüde azalmıştır. Bu nedenle, Türkiye pazarına yapılan Ayçiçek yağı satışlarının en azından önceki hacimlere geri döneceğine ve hatta muhtemelen artacağına güvenebiliriz” dedi.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.