New York Finansal Hizmetler Departmanı kripto kurallarını sıkılaştırıyor

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYSFD), Çarşamba günü yaptığı bir açıklamayla kripto paraların listelenme ve listelenmeden çıkarılmasına yönelik yönergeleri daha da sıkılaştırdığını duyurdu. Kurum bu hamlesine gerekçe olarak tüketici haklarının korunmasını gösteriyor.

Güncellenene yönergeye göre şirketler, kripto para listeleme ve listelemeden çıkarma sürecini başlatmak için NYDFS’in onayına başvurmak durumunda kalacaklar. Bu başvurular eskiye kıyasla çok daha sıkı bir onay sürecine tabi tutulacaklar. Böylelikle tüketicilerin korunması ve piyasada yıkıcı etkilerin oluşmasının önüne geçilmesine dair daha güçlü adımlar atılacağı belirtiliyor.

Açıklamayı yapan kurum sözcüsü Adrienne A. Harris, “Bu yönerge kurumumuzun sanal para birimlerine dair yaklaşımında yenilikler yapma ve daha veri odaklı olma taahhüdünün bir parçasıdır. Ayrıca sektördeki gelişmelere ayak uydurmak için de önemlidir.” diyor.

Yeni kurallara göre şirketler, token’ları listeden çıkarılması için avans vermek ve listelenmiş ürününü listeden çıkarılmasına dair tüketicilere detaylı ve şeffaf bilgilendirme yapmak durumunda kalıyorlar. Bunların yanı sıra şirketler operasyonlarını “belirli iş modellerine, operasyonlara, müşterilere ve paydaşlara, operasyon yaptıkları coğrafyalara ve hizmet sağlayıcılara göre formüle etmek durumunda kalacaklar. Ayrıca belirtilen paraların kullanımı, amaçları ve özellikleri de net biçimde tanımlanacak.”

NYDFS’nin bu yönerge açıklaması Eylül ayında başlayan bir geri bildirim sürecinin sonucunda ortaya çıktı.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.