Morgan Stanley, Fed’den faiz indirimi beklentisini 4’ten 3’e indirdi

Morgan Stanley (MS) ekonomistlerine göre Asya’daki merkez bankalarının çoğu, Fed’in kendi politika gevşemesini geciktirmesi nedeniyle faiz oranlarını yılın ilerleyen dönemlerinde düşürmeye başlayacak.

Chetan Ahya liderliğindeki ekonomistler Çin, Güney Kore, Endonezya, Filipinler ve Tayvan’daki merkez bankası politika yapıcılarının faiz indirimlerini ertelemeye hazırlandığını, Hindistan ve Malezya’nın ise yılın geri kalanında faiz oranlarını koruyacağını yazdı.

“Asya’da sığ bir faiz indirimi döngüsü bekliyorduk. Ancak ABD ekibimizin Fed’in politika patikasına ilişkin beklentilerindeki değişikliklerle birlikte, bu artık daha da sığ olacak.” diye yazan ekonomist Ellen Zentner, Fed’in ilk hamlesine ilişkin tahminini Temmuz ayına çektikten sonra bu yıl, önceki dört indirime kıyasla sadece üç faiz indirimi olacağını belirtti.

Bu arada Asya merkez bankalarının, politikayı gevşetirken dolar karşısında zayıflayabilen para birimlerini korumak için Fed’den önce faiz oranlarını düşürmesi pek olası değil.

Analistler, toplam reel oranların en azından 2025’in ilk çeyreğine kadar COVID-19 öncesi seviyelerin yaklaşık 30 baz puan üzerinde kalacağını belirtiyor.

Petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyonist baskının daha da artması faiz indirimlerini daha da geciktirebileceğinden, tahminler üzerinde çeşitli riskler bulunmaktadır.

Ekonomistler, “Daha yüksek enerji fiyatları daha yüksek manşet enflasyon baskısına yol açacak ve enflasyon görünümüne yukarı yönlü riskler getirebilir. Bu çerçevede, bölgedeki merkez bankalarının faiz oranlarını düşürme konusunda geri adım atacağını düşünüyoruz.” dedi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.