BM Şubat ayı için küresel gıda fiyatlarında düşüş bildirdi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünya gıda fiyatları endeksinin Şubat ayında düşüş gösterdiğini ve bu düşüşün art arda yedinci aya damgasını vurduğunu bildirdi. Endeksteki düşüşte, şeker ve et fiyatlarındaki artışın dengelenmesine yardımcı olan tüm önemli tahılların fiyatlarındaki düşüş etkili oldu.

FAO’ya göre fiyat endeksi Şubat ayında ortalama 117.3 puan olarak gerçekleşirken, Ocak ayındaki 118.2 puanlık revize rakamdan hafif bir düşüş gösterdi. Bu son endeks seviyesi, küresel gıda emtia fiyatlarının hareketinde kayda değer bir eğilimi yansıtarak Şubat 2021’den bu yana en düşük seviye olarak kaydedildi.

FAO’nun gıda fiyat endeksi, bir gıda emtia sepetinin uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri izleyen bir ölçüdür. Tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker dahil olmak üzere küresel olarak en çok ticareti yapılan gıda emtialarını takip ederek uluslararası gıda piyasalarındaki fiyat eğilimlerinin bir göstergesi olarak hizmet eder. Endeksin hareketleri, özellikle gıda harcamalarının hane halkı harcamalarında daha büyük bir paya sahip olduğu gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde ekonomiler ve tüketiciler üzerinde etkili olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.