Küresel piyasalar dezenflasyon umutlarıyla yükseliyor

Yılın sonuna yaklaşırken Wall Street ve küresel piyasalar, küresel dezenflasyon rüzgârlarının etkisiyle yeni rekorlara imza atarak bir yükselişe tanıklık ediyor. S&P 500, Salı günü tüm zamanların en yüksek seviyesine %1 yaklaşarak 2020’den bu yana en iyi çeyreğini geçirme yolunda ilerliyor. Nasdaq 100, yılbaşından bugüne %50’nin üzerinde bir artışla yeni bir rekora imza attı ve önde gelen teknoloji devleri 2023’te değerlerini ikiye katladı.

2024’te faiz indirimi beklentisi piyasa duyarlılığını artırdı ve 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi bugün erken saatlerde %3,8830’a gerileyerek Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Bu düşüş büyük ölçüde geçen ay İngiltere enflasyonunda beklenenden daha önemli bir düşüş yaşanmasından kaynaklandı. İngiltere’nin yıllık tüketici fiyatları enflasyonu Ekim ayında %4,6’dan %3,9’a gerileyerek tüm tahminlerin ve İngiltere Merkez Bankası’nın yılsonu için %4,5’in biraz altında olan tahmininin altında kaldı.

İngiliz piyasasının enflasyon verilerine tepkisi, 10 yıllık tahvil getirilerinin %3,51 ile Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine gerilemesi ve FTSE 100 endeksinin %1 oranında yükselmesi oldu. Bunun sonucunda sterlin zayıflarken, İngiltere para piyasaları Mart ayı gibi erken bir tarihte İngiltere Merkez Bankası’nın ilk faiz indirimi olasılığını fiyatladı ve 2024 ortasına kadar iki çeyrek puanlık indirim öngördü.

Küresel olarak tahvil patlaması yayıldı ve Alman 10 yıllık tahvil getirileri Mart ayından bu yana ilk kez %2’nin altına indi ve İtalyan tahvil getirileri yılın en düşük noktasına ulaştı. İtalyan ve Alman tahvil getirileri arasındaki fark Haziran ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Buna rağmen, bazı merkez bankası yetkilileri erken faiz indirimi beklentilerine karşı uyarıda bulunuyor. Chicago Federal Rezerv Başkanı Austan Goolsbee, piyasa beklentilerinin biraz ileride olabileceğini belirterek, enflasyondaki ilerlemenin Fed’in gevşeme hızını yönlendireceğini vurguladı. Benzer şekilde Bundesbank Başkanı Joachim Nagel de spekülatörleri yakın zamanda faiz indirimi beklememeleri konusunda uyardı.

Buna karşın, diğer Federal Rezerv yetkilileri, piyasa hareketlerinin kararlarını aşırı derecede etkilemesine izin vermeyerek politika planlarına odaklanmaya devam ediyor. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin Salı günü yaptığı açıklamada piyasaların kendi seyrini izleyeceğini söyledi.

MSCI tüm ülkeler hisse senedi endeksi geçen yılın Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, ABD hisse senedi vadeli işlemlerinde bugün erken saatlerde son zamanların en yüksek seviyelerinden hafif bir geri çekilme görüldü. Bu soğuma kısmen, ABD Posta Servisi’nden gelen talebin azalması nedeniyle tüm yıl gelir tahminini düşürmesinin ardından Salı günü saatler sonra hisseleri yaklaşık %10 düşen FedEx’ten (NYSE:FDX) kaynaklandı.

Yatırımcıların gözü, bu hafta başında konut piyasasından gelen iyimser sinyallerin ardından bugün açıklanacak olan ABD tüketici güveni verilerinde olacak. Doların diğer para birimleri karşısındaki performansı karışık seyrederken, ham petrol fiyatları hafif bir artış gösterdi ancak yine de yıldan yıla düşüş gösterdi.

Yurtdışında, Çin’in ekonomik gerilemesine ilişkin endişeler, Japonya’nın büyük ölçüde Çin’e yapılan çip sevkiyatlarının azalması nedeniyle ihracatta son üç ayda ilk kez düşüş bildirmesiyle yoğunlaştı. Ancak, Japonya Merkez Bankası’nın ultra gevşek para politikasını sürdürme kararı Tokyo’daki hisse senetlerini ve tahvilleri destekledi.

Kurumsal haberlerde, Toshiba’nın 74 yıl sonra bugün Tokyo borsasından çıkarılması, çalkantılı bir on yıl geçiren şirket için bir dönemin sonunu işaret ediyor.

Siyasete bakıldığında, Colorado’nun en üst mahkemesinin eski Başkan Donald Trump’ı 2021 Kongre Binası saldırısına karıştığı gerekçesiyle başkanlık görevinden diskalifiye eden kararının ardından gelecek yılki ABD seçimlerine ilişkin spekülasyonlar yeniden alevlendi.

Bugün ilerleyen saatlerde ABD piyasalarını etkileyebilecek önemli olaylar arasında Aralık ayı tüketici güveni verileri, Kasım ayı mevcut konut satış rakamları ve üçüncü çeyrek cari işlemler hesabı yer alıyor. Ayrıca, Micron Technology (NASDAQ:MU) ve General Mills’in (NYSE:GIS) kurumsal kazanç raporlarının yanı sıra merkez bankası yetkililerinin konuşmaları ve ABD Hazinesi’nin 20 yıllık tahvil ihalesi de gündemde yer alıyor. Avrupa Birliği maliye bakanları da AB mali ve borç kurallarına ilişkin anlaşmaları sonuçlandırmak üzere bir telekonferans düzenleyecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.