Küresel emtia ticaretinden elde edilen kârlar 100 milyar doları aştı

Küresel emtia ticareti sektörü, 2023 yılında 100 milyar doların üzerinde kâr elde ederek şimdiye kadarki en iyi ikinci yılını yaşadı.

Danışmanlık şirketi Oliver Wyman LLC’nin analizine göre emtia ticareti sektöründe kârlar, 2022’de elde edilen rekora göre düşse de sektör genelindeki kârlar, 2008-2009 gibi önceki en yüksek seviyeleri kolayca gölgede bıraktı.

Danışman Adam Perkins, “Genel olarak oldukça iyi marjlar gördük ve bu pratikte arz-talep tarafında işlerin biraz sıkışık olmaya devam etmesinden kaynaklanıyor.” dedi.

Rapora göre sektördeki birçok oyuncunun sonuçları henüz kamuya açıklanmadı ancak en büyük bağımsız ticaret şirketlerinin kârlarının, 2022’deki rekor seviyelerden ortalama %30’un üzerinde bir düşüş göstermesi bekleniyor.

Yine de dizel ve akaryakıtta yaşanan kesintiler ve arz sıkıntısı, ham petrolde Rusya kaynaklı dalgalanmanın azalmasını telafi ederken gaz ve elektrik ticareti marjları da nispeten yüksek kaldı.

Şimdiden petrol rafinerileri, depolama varlıkları, enerji santralleri ve hatta diğer ticaret şirketlerini satın aldı ve gaz ve bakır gibi temel malların tedarikini garanti altına almak için İtalya, Almanya, ABD ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden büyük miktarlarda destek aldı.

Perkins, “Geleneksel olarak enerji güvenliğindeki bu pozisyon bağımsız bir tüccar tarafından üstlenilmezdi.” dedi “Ancak bu role çekiliyorlar.” diye konuştu.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.