Kenya ekonomisini güçlendirmek için 682 milyon dolar IMF kredisi almaya hazırlanıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), IMF Yönetim ve İcra Kurulu’nun onayına tabi olmak üzere Kenya ile personel düzeyinde bir anlaşmaya vararak Doğu Afrika ülkesine yaklaşık 682,3 milyon dolar tutarında bir kredi sağladı. Bu mali yardım, özellikle ülke salgın sonrası toparlanma sürecine girerken ve 2024 yılında vadesi dolacak önemli bir Eurobond’a hizmet vermeye hazırlanırken Kenya’nın ekonomik büyümesini ve sürdürülebilirliğini desteklemeye yönelik daha geniş bir stratejinin parçasıdır.

Perşembe günü açıklanan anlaşma, Kenya’nın Genişletilmiş Fon Kolaylığı (EFF) ve Genişletilmiş Kredi Kolaylığı (ECF) düzenlemeleri kapsamındaki ekonomik performansının altıncı gözden geçirmesinin sonucudur. Onaylanması halinde bu fon, Kenya’nın bu imkanlar kapsamındaki toplam mali desteğini yaklaşık 4.43 milyar dolara çıkaracak. İlave fonların kamu maliyesi yönetiminde önemli bir rol oynaması ve Kenya’nın borç yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olması bekleniyor.

17 Temmuz 2023 tarihinde IMF, ülkenin karşı karşıya olduğu likidite baskılarını dikkate alarak Kenya’nın EFF ve ECF düzenlemelerini on ay uzattı. Kenya ile IMF arasında ekonomik istikrar ve büyümeyi teşvik etmeyi amaçlayan sürekli bir ilişkiyi yansıtan ilk düzenlemeler 2021 yılında yürürlüğe girmişti.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, bu likidite zorluklarına rağmen Kenya’nın önümüzdeki yıl Eurobond kredisini geri ödemek de dahil olmak üzere borç sorumluluklarını yerine getireceğine dair güvence verdi. IMF’nin son finansman anlaşması, 682.3 milyon $’a derhal erişim sağlayarak ve kredi programını 938 milyon $ daha arttırarak bu taahhüdü güçlendirmektedir.

Bu üç yıllık strateji, Kenya’nın mali zorluklarını ve ödemeler dengesi sorunlarını ele alırken COVID-19 salgınının ardından toparlanma çabalarını da destekliyor. IMF İcra Kurulu’nun onayıyla Kenya, Haziran 2024’te 2 milyar dolarlık Eurobond’un vadesi yaklaşırken mali durumunu daha da sağlamlaştırarak 3.88 milyar dolara daha erişebilecek.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.