Japonya’nın cari fazlası artıyor ancak tahminlerin gerisinde kalıyor

Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre Japonya Şubat ayı itibariyle üst üste 13. kez cari fazla verdi. Ticaret açığı Ocak ayından bu yana daralarak 2,64 trilyon yen (17,41 milyar $) fazlaya katkıda bulundu. Ancak bu rakam, medyan fazlanın 3,11 trilyon yen olacağını tahmin eden ekonomistlerin beklentilerini karşılamadı.

Şubat ayındaki cari işlemler fazlası, Ocak ayında görülen 457 milyar yenlik fazlaya kıyasla artış gösterdi ve bir önceki yılın Ekim ayından bu yana kaydedilen en yüksek rakam oldu. Şubat ayında Japonya’dan yapılan ihracat, otomobil, otomotiv parçaları ve plastik ürünlere yönelik önemli taleple birlikte yıllık bazda %5,5 oranında artış gösterdi. Öte yandan, giyim, bilgisayar ekipmanları ve petrol ürünlerine yönelik artan talebin etkisiyle ithalat %1,4 oranında artarak son 11 ayın ilk artışını kaydetti.

Ayrıca Japonya, yurtdışındaki doğrudan ve portföy yatırımlarından elde edilen getirilere bağlı olarak 3,3069 trilyon yen faiz dışı gelir fazlası elde etti.

InvestingPro İçgörüleri

Japonya’dan gelen ve cari fazlanın devam ettiğini ve ticaret açığının daraldığını gösteren son ekonomik veriler, JP225 endeksinin olumlu performansının da gösterdiği gibi, yatırımcılarda yankı bulmuşa benziyor. Şimdi InvestingPro’nun piyasa duyarlılığını daha iyi anlamamızı sağlayacak bazı temel ölçütlerine bakalım:

  • JP225 endeksi geçtiğimiz hafta %1,36 ‘lık bir fiyat toplam getirisi yaşadı ve bu da kısa vadeli yatırımcı iyimserliğine işaret ediyor.
  • Daha geniş bir zaman dilimine bakıldığında, endeks geçtiğimiz yıl %40,74 ‘lük etkileyici bir fiyat toplam getirisi elde ederek Japon piyasasında güçlü bir toparlanma ve yatırımcı güvenine işaret etti.
  • Son üç ayda günlük ortalama hacmin 1210,73 milyon olması, piyasada hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için cazip olabilecek önemli bir likidite olduğunu gösteriyor.

InvestingPro İpuçları, JP225 endeksinin mevcut eğiliminin Japonya’nın ekonomik direncini ve piyasa katılımcılarının sahip olduğu olumlu görünümü yansıttığını vurguluyor. InvestingPro, Japon piyasasını daha derinlemesine incelemek ve ek bilgiler edinmek isteyen yatırımcılar için daha incelikli analizler ve ipuçları sunuyor. Şu anda, gerçek zamanlı verilere ve uzman analizlerine dayalı bilinçli yatırım kararları almak isteyenler için 5 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanmak ve bu değerli bilgilere erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.