Taleple ilgili endişeler petrol piyasası üzerinde baskı yaratıyor

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde hafifçe düşerek durgun talebe ilişkin endişelerin, Orta Doğu’daki kesintiler nedeniyle arzın daha da daralacağına ilişkin beklentileri büyük ölçüde dengelemesiyle haftayı düşüşle kapatma yoluna girdi.

Dünyanın dört bir yanından gelen bir dizi zayıf ekonomik veri, özellikle geçen hafta açıklanan verilerin İngiltere ve Japonya’nın dördüncü çeyrekte resesyona girdiğini göstermesinin ardından, yavaşlayan talebe ilişkin endişeleri artırdı.

ABD’de faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisi de ham petrol talebinin görünümünü olumsuz etkiledi. Zira ABD Merkez Bankasından gelen çeşitli sinyaller, bankanın faizleri düşürmeye başlamak için acele etmediğini gösterdi.

Brent %0,4 düşüşle 83,38 dolara gerilerken WTI %0,4 düşüşle 77,63 dolar oldu.

Zayıf PMI’lar ve şahin Fed sinyalleri baskı yaratıyor

Brent ve WTI kontratları bu hafta %0,2 ile %1,1 arasında değer kaybederken talep görünümüne ilişkin süregelen endişeler baskı yarattı.

Haftalık kayıplar aynı zamanda petrol fiyatlarında iki haftadır devam eden ve artık hız kesmiş gibi görünen yükselişi de durdurdu.

Japonya, Euro Bölgesi ve ABD’den gelen satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verilerinin tümü, Şubat ayı boyunca iş faaliyetlerinde kötüleşme olduğunu gösterirken Çin’deki yeni teşvik önlemleri de çok güven vermedi.

Haftalık işsizlik başvuruları verilerindeki beklenmedik düşüş ve Fed’den gelen şahin sinyaller de bu yıl erken faiz indirimine gidilmesi ihtimali üzerindeki şüpheleri artırdı. Fed’in faizleri düşürmeye ancak yılın ikinci yarısında başlaması bekleniyor.

ABD stoklarındaki daralma ve Orta Doğu’daki aksaklıklar, fiyatlara bir miktar destek sağlıyor

Ham petrol fiyatlarındaki kayıplar, arzın daralacağına dair bazı beklentilerle sınırlı kaldı. Resmi veriler, özellikle bir dizi rafinerinin uzun bir kış tatilinin ardından üretime yeniden başlamasıyla, ABD petrol stoklarının 16 Şubat haftasında beklenenden daha az büyüdüğünü gösterdi.

Ancak benzin stoklarında beklenenden daha küçük bir düşüş yaşanması, dünyanın en büyük yakıt tüketicisindeki zayıf talebe ilişkin bazı endişeleri artırdı.

ABD’nin Birleşmiş Milletlerin Gazze’de acil ateşkes için sunduğu üçüncü öneriyi veto etmesinin ardından Orta Doğu’daki çatışmalar duracağa benzemiyor.

Yemen’deki Husiler de Kızıldeniz’deki gemilere saldırılar düzenlemeye devam ederek nakliye faaliyetlerinde aksamaların devam ettiğini gösterdi. Bu aksamalar, Avrupa ile Asya’nın bazı bölgelerine petrol sevkiyatının gecikeceği anlamına geliyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.