İran’a saldırı haberlerinin ardından altın fiyatları 2.400 dolar eşiğini geçti

Investing.com – İsrail’in İran’a yönelik saldırı haberlerinin, özellikle Orta Doğu’da kötüleşen koşullar karşısında güvenli limanlara olan talebi artırmasının ardından altın fiyatları rekor seviyelere yaklaştı.

Haziran vadeli altın 2.433 dolara kadar yükselirken spot altın 2.417,79 dolar oldu. Spot fiyatlar geçen hafta görülen 2.430,96 dolarlık rekor seviyenin hemen altında yer aldı.

İran’daki patlama haberlerinin ardından İran-İsrail gerilimi gündemde

İran haber ajansları da dâhil olmak üzere medyada yer alan çok sayıda haber; İran, Suriye ve Irak’ın çeşitli bölgelerinde patlamaların meydana geldiğini gösteriyor. ABD’de birçok haber kaynağı, ABD’li yetkililerin İsrail’in geçen haftaki saldırı nedeniyle İran’a karşılık verdiğini söylediğini bildirdi.

Özellikle İran’ın çoğu nükleer tesisinin yakınında bulunan İsfahan kentindeki patlamalar endişe vericiydi.

İran bu hafta başında İsrail’i nükleer tesislerine saldırmaması konusunda uyarmış ve böyle bir senaryoda nükleer silah yapımını yeniden gözden geçirebileceğini söylemişti.

Altın fiyatları güvenli liman talebiyle hafta bazında yükselişe yöneldi

Orta Doğu’da çatışmaların kötüleşeceğine dair korkular, güvenli liman olarak altına hücumu tetikledi ve ABD’de faizlerin, daha uzun süre yüksek kalacağına dair son uyarılara rağmen sarı metalin yükselmesine yardımcı oldu.

Kazançlı yatırımlar için doğru adres: InvestingPro. Şimdi %20’ye varan indirimden yararlanmak için INVTROZEL1A kodunu kullanın.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

İran-İsrail haberlerinin ardından dolar ciddi ölçüde yükselse de bunun altın fiyatları üzerinde çok az etkisi olduğu görüldü.

Bugün yaşanan artışlar, altın fiyatlarının haftalık bazda güçlü bir yükseliş kaydetmesine neden olurken spot fiyatlar, son yedi günde yaklaşık %3 artış gösterdi.

Bu hafta ayrıca Orta Doğu’da kötüleşen jeopolitik koşulların, güvenli liman talebini desteklemeye devam etmesiyle, altın üst üste dördüncü hafta da kazanç elde etmiş oldu.

Diğer değerli metaller de grev haberlerinin ardından keskin bir yükseliş gösterdi. Platin %0,9 artışla 958,10 dolara yükselirken gümüş %1,1 artışla 28,70 dolar oldu.

Endüstriyel metaller daha sıkı arz görünümüyle iyimser

ABD’nin Rus metal ihracatına yönelik yaptırımlarını yoğunlaştırmasının ardından arzın sıkılaşacağı beklentisiyle, bakır ve alüminyum fiyatları 2024’ün yeni zirvelerine yükseldi.

3 aylık bakır fiyatları %0,5 artışla ton başına 9.799 dolara yükselirken 1 ay vadeli bakır sözleşmesi %0,3 artışla 4,4445 dolar oldu. Her iki kontrat da Mayıs 2022’den bu yana en güçlü seviyelerindeydi.

Alüminyum %1,3 artışla ton başına 2.651 dolara yükseldi ve Ocak 2023’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.