İran, İsrail’in saldırı sonrası misilleme yapması halinde daha büyük bir karşılık verileceği uyarısında bulundu

İran’ın Cumartesi günü İsrail topraklarına insansız hava aracı ve füze saldırısı düzenlemesinin ardından Orta Doğu’daki gerilim tırmandı. İsrail’in 1 Nisan’da İran’ın Suriye’deki konsolosluğuna düzenlediğinden şüphelenilen saldırıya doğrudan bir yanıt olan saldırı, potansiyel bir bölgesel çatışma endişelerini arttırdı. İran Pazar günü yaptığı sert bir uyarıda İsrail ve ABD’yi herhangi bir misillemeye “çok daha büyük bir karşılık” verileceği konusunda uyardı.

Finansal piyasaların bu gelişmeler karşısında dalgalanma göstermesi muhtemeldir. Londra’daki Rabobank’ın Döviz Stratejisi Müdürü Jane Foley, jeopolitik haberlerin son zamanlarda varlık fiyatları üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olmasına rağmen, İsrail’in İran füzelerini başarılı bir şekilde geri püskürtmesinin işlem haftasının başında riskten kaçınma eğiliminde bir azalmayı teşvik edebileceğini belirtti.

Bununla birlikte, Orta Doğu ile ilişkili jeopolitik risklerin arttığına da dikkat çekerek, önümüzdeki haftalarda ve aylarda potansiyel piyasa dalgalanmalarına işaret etti.

Tallbacken Capital Advisors Başkanı Michael Purves, yükselen petrol fiyatlarının daha yüksek enflasyonu sürdürerek ve Federal Rezerv faiz indirimi olasılığını azaltarak ABD tahvil temellerini kötüleştirebileceğine dair endişelerini dile getirdi. Ayrıca, piyasa tedirginliğinin tahvillerin önemli satışlar yaşamasını engelleyebileceğini de belirtti.

Cenevre’deki Lombard Odier’de Baş Ekonomist olan Samy Chaar, piyasanın hala son ABD enflasyon verilerini ve bunun Federal Rezerv politikası üzerindeki etkilerini sindirmekte olduğuna dikkat çekti. Güçlü bir performans döneminin ardından piyasa ortamını kısa vadede kırılgan olarak nitelendirdi.

Londra’daki Fordham Global Foresight’ın Kurucusu ve Jeopolitik Stratejisti Tina Fordham, İran’ın saldırısının ölçeğinin önemine ve bölgesel bir savaş riskinin arttığına dikkat çekti. Petrol fiyatlarının daha yüksek açılacağını öngören Ferres, İran’ın Hürmüz Boğazı’nı bozmaya yönelik olası eylemlerinin tedarik zincirinde sorunlara ve petrol fiyatlarında daha fazla artışa yol açabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Singapur’daki Vantage Point Asset Management’ın Baş Yatırım Sorumlusu Nick Ferres, çatışmanın sonucu hakkında spekülasyon yapmaktan kaçındı ancak geçen haftaki tüketici fiyat enflasyonu verilerinin piyasalar için önemini vurguladı. Şirketinin potansiyel risklere karşı net uzun hisse senedi pozisyonunu azalttığını belirtti.

Milwaukee, Wisconsin’deki Annex Wealth Management’ın Baş Ekonomisti Brian Jacobsen, İran’ın tepkisini ölçülü olarak görmesi ve çatışmayı daha da tırmandırmaması halinde hisse senedi piyasalarında rahat bir nefes alınabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, petrol fiyatları, altın, dolar ve tahvillerin hepsinin devam eden çatışmayı yansıtan bir risk primi içereceğini tahmin ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.