ABD’nin İngiltere’ye yeniden nükleer silah yerleştirmeyi planladığı iddia edildi

İddialar, İngiliz The Telegraph gazetesinin ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) belgelerine dayandırdığı haberinde yer aldı.

Haberde, ABD’nin Soğuk Savaş tehdidinin geçmesi nedeniyle 2008’de İngiltere’den çıkardığı nükleer başlıkların, ülkenin doğusundaki Suffolk’ta bulunan Lakenheath Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’ne yerleştirileceği öne sürüldü.

Üste yeni bir tesis için yapılan satın alma sözleşmelerinin ABD’nin İngiltere’ye nükleer başlık yerleştirme planlarını doğruladığına işaret edilen haberde, yerleştirilecek başlıkların Hiroşima’ya atılan atom bombasından üç kat daha güçlü olduğu vurgulandı.

Haberde söz konusu Pentagon belgelerinde, üste bulunacak askeri personeli “yüksek değerli varlıklara” yönelik saldırılardan korumak için tasarlanmış balistik kalkanlar da dahil olmak üzere yeni ekipmanların sipariş edildiği kaydedildi.

Haberde ayrıca geçen ağustosta ABD hükümetinin satın alımlara ilişkin internet sitesinde de özel sektör yüklenicilerinden Lakenheath’teki birliklerin silahlı saldırılar, zorla giriş ve balistik saldırılardan korunması için nöbetçi kulübeler istendiği belirtildi.

Öte yandan üsteki Amerikan kuvvetlerine yönelik yeni konut inşatlarına da haziranda başlanacağı ifade ediliyor.

Belgelere göre Lakenheath üssüne B61-12 bombasının konuşlandırılması bekleniyor.

Konuya ilişkin değerlendirme yapan bir Pentagon sözcüsü ise ABD’nin müttefik ülkelerde bulunan tesislerini rutin olarak geliştirdiğini, bir yerdeki nükleer silahın varlığını veya yokluğunu doğrulamak gibi bir politikasının da olmadığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin geçen yıl Lakenheath’teki personele yönelik 50 milyon dolarlık bütçe planını açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, bunu gerilimi tırmandırma adımı olarak kabul edeceklerini ve karşı adımlar atacaklarını söylemişti.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.