Hizmet sektöründe güven %1,5 arttı: Perakende ticaret ve inşaatta ise düşüş var

Investing.com – Türkiye İstatistik Kurumu, Mart ayına ilişkin güven endeksleri raporunu kamuoyuyla paylaştı.

TÜİK’in açıklamasına göre güven endeksi hizmet sektöründe %1,5 yükseldi. Perakende ticaret sektöründe %1 azalan güven, inşaat sektöründe ise %3,6 ile sert geriledi.

İnşaat sektöründe güven düştü

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Mart ayı görünümü belli oldu.

Mart ayında güven endeksleri bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %1,5 oranında artarak 120,4 değerini, perakende ticaret sektöründe %1 oranında azalarak 113,3 değerini ve inşaat sektöründe %3,6 oranında azalarak 88,6 değerini aldı.

Güven endeksi nedir ve neden önemlidir?

Güven endeksleri, TÜİK tarafından düzenli olarak derlenen ve yayımlanan ekonomik göstergelerdir. Bu endeksler; tüketicilerin, işletmelerin ve sektör temsilcilerinin ekonomik ve sosyal koşullara ilişkin algılarını yansıtarak ekonominin sağlığı hakkında kapsamlı bir görünüm sunarlar. Tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi gibi çeşitli endeksler, tüketicilerin harcama eğilimlerini, işletmelerin yatırım ve istihdam stratejilerini ve genel olarak ekonomik büyüme beklentilerini belirlemede önemli bir role sahiptirler. Bu endeksler, ekonomik tahminlerde ve politika oluşturmada önemli bir rol oynamakta olup ayrıca finansal piyasalar üzerinde de etkili olabilirler. Bu bağlamda güven endeksleri, ekonomik aktörlerin ve politika yapıcıların karar alma süreçlerinde kritik bir rol oynarlar.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.