Goldman Sachs’a göre yüksek petrol fiyatlarının küresel enflasyon için yarattığı risk sınırlı

Goldman Sachs stratejistleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre yüksek petrol fiyatlarının küresel enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riski, oldukça sınırlı.

Stratejistler, mevcut fiyatların 5-10 dolarlık bir jeopolitik risk primi içerdiğini ve küresel yedek üretim kapasitesinin oldukça yüksek kaldığını söylüyor.

Bu stratejistler, arz üzerinde daha fazla jeopolitik risk olmaması halinde Brent‘in varil başına 90 dolarla tavan yapacağını ve petrol fiyatlarının daha fazla yükselmesine karşı bir miktar “sigorta” sağlayacağını tahmin ediyor.

GS ayrıca petrol ve diğer emtia şoklarından kaynaklanan geçişkenliğin, “ekonominin soğuması ve enflasyonun normale yakın seviyelere dönmesiyle birlikte çok daha düşük olacağına” inanıyor.

Daha yüksek ham petrol fiyatlarının büyümede kayda değer bir yavaşlama anlamına bile gelmeyeceğini savunan Goldman Sachs, şu sözleri kullandı:

“Petrol fiyatlarındaki  son artış, 2024 yılında küresel GSYİH üzerinde 0,1 puanlık bir düşüşe işaret ederken petrol fiyatlarının varil başına 100 dolara yükseldiği yukarı yönlü senaryoda, GSYİH darbesi yine ılımlı olan 0,3 puana yükselecektir.”

GS ekonomistlerine göre küresel ekonomi, 2024 yılında %2,6 oranında büyüyecek.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.