Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin düşmeye devam ederek ekonomiyi zayıflatması bekleniyor

ING ekonomisti Bert Colijn, Euro Bölgesi ekonomisinin yılın başında zayıf sanayi üretimi nedeniyle aşağı doğru sürüklenmesinin muhtemel olduğunu savundu.

Colijn, bugün açıklanan verilere göre Ocak ayında üretimin %3’ten fazla düştüğünü ve bunun büyük bir kısmının İrlanda’dan gelen istikrarsız verilerden kaynaklandığını ancak bunun, aynı zamanda geçen yılın sonuna doğru kırılan düşüş eğilimine geri dönüşü de gösterdiğini ifade etti.

Şubat ve Mart aylarında üretimde beklenmedik büyüklükte bir toparlanma görülmediği takdirde, sanayinin 2024’ün ilk çeyreğinde Euro Bölgesi’nin genel büyümesine negatif katkı yapacağını belirten Colijn, “Bu da Euro Bölgesi’nin uzun süredir devam eden durgun ekonomik faaliyet döneminden çıkmakta olduğuna dair henüz somut bir kanıt göstermediği anlamına geliyor.” dedi.

Capital Economics’ten Lily Millard‘ın da Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin önümüzdeki aylarda da düşmeye devam edecek gibi göründüğünü belirtti.

Millard’a göre manşet sanayi üretim rakamı İrlanda’dan gelen değişken rakamlarla çarpıtılırken Fransa ve Hollanda gibi büyük ekonomiler de Almanya ve İspanya’daki artışlarla dengelenemeyen üretim düşüşleri kaydetti.

Euro Bölgesi’nde güvenin düşük kaldığını ve yeni siparişlerin umut verici olmadığını da sözlerine ekleyen Millard, “Büyük resim, Euro Bölgesi sanayisi için görünümün zayıf kalmaya devam ettiği yönünde.” dedi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.