ECB Başkanı Lagarde, faiz indirimi beklentilerini destekleyen açıklamalarda bulundu

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının yakın gelecekte faiz oranlarını düşürmeye hazırlandığını söyledi.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi INVTROZEL1A kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

CNBC’ye röportaj veren Christine Lagarde, beklentilerine uygun bir enflasyon düşüş süreci gözlemlediklerini söyledi ve sadece bu süreçte biraz daha güvene ihtiyaçları olduklarını sözlerine ekledi. Lagarde, gündemi sarsacak bir gelişme yaşanmaması durumunda sıkı para politikasını hafifletmenin zamanının geleceğini bildirdi. Lagarde’ın açıklamalarının ECB’nin Haziran ayında faiz indirimine gidebileceğine yönelik verdiği net işaretle uyumlu olduğu görüldü.

Avrupa Merkez Bankası, geçen haftaki kararında faizleri 5. kez sabit bırakırken enflasyondaki düşüş eğilimine bağlı olarak yakın zamanda indirime başlayacağına dair mesajlar verdi. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada sıkı para politikasının %2’lik enflasyon hedefine ulaşmada etkili olduğunun kabul görmesi durumunda mevduat faiz oranını %4’e düşürmenin uygun olacağı ifade edildi.

Bu ifade, ECB’nin daha önceki yorumlarından farklı olarak gevşeme konusunda en net mesaj olarak kabul edildi. Euro bölgesinde Mart ayı enflasyonunun beklentilerin de altında gelmesi, bankanın Haziran ayında indirime başlayacağına dair beklentileri yükseltti.

Emtia fiyatlarındaki artış Euro Bölgesi enflasyonu için önemli bir risk unsuru

Lagarde, petrol fiyatlarındaki olası artış gibi Euro bölgesi enflasyonunu tehdit edecek unsurlar sorulduğunda tüm emtiaların fiyat üzerinde etkisi olabileceğini söylerken bu hareketlere karşı son derece dikkatli olmaları gerektiklerinin farkında olduğunu sözlerine ekledi.

ECB tarafında faiz indirim beklentileri hızla artarken Fed’in indirime gideceğine dair beklentiler ise azalmaya devam ediyor. ABD’de enflasyonun yapışkanlığı devam ederken bankanın Haziran’da faiz indirebileceğine yönelik beklenti %20’ye kadar düştü.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.