Çin’deki deflasyon küresel ihracatçıları baskılarken, düşük yuan yerli üreticilere yardımcı oluyor

Bugün HSBC analistleri tarafından hazırlanan yeni bir rapor, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan ve şu anda deflasyonla boğuşan Çin’e ihracat yapanların karşılaştığı zorluklara ışık tutuyor. Güneydoğu Asya, Almanya, Tayvan ve Güney Kore’den ihracatçılar, azalan talep ve anakara Çinli üreticilerin artan rekabeti nedeniyle kendilerini zor bir durumda buluyor.

Onshore yuan’ın ABD doları karşısında son 16 yılın en düşük seviyesine inmesi de duruma başka bir karmaşıklık katıyor. Bu döviz kuru Çinli üreticilere önemli fiyat avantajları sağlayarak onları hem yurt içinde hem de küresel çapta daha rekabetçi hale getiriyor.

Son veriler Çin’de tüketici fiyatlarında %0,2’lik bir düşüş ve fabrika kapı maliyetlerinde %2,6’lık bir azalma olduğunu göstermektedir. Bu rakamlar Çin ekonomisindeki kapasite fazlalığından kaynaklanan deflasyonist bir eğilime işaret ediyor. Bu eğilim, mamul mallar için küresel fiyatları aşağı çekmekte ve Çin imalat sektörü üzerinde dezenflasyonist baskı yaratmaktadır.

Çin’de önemli bir ekonomik toparlanma görülmesine rağmen, bu gelişme kar marjları için önemli bir engel teşkil etmektedir. İhracatçılar bu zorlu ortamda pazar paylarını korumak için fiyatlarını düşürmek zorunda kalıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.