Çin Merkez Bankası’nın açıklayacağı kredi faiz oranının sabit kalması bekleniyor

PEKİN – Çin Halk Bankası (PBoC), ülkedeki banka kredileri ve mortgage oranları için kritik bir ölçüt olan Kredi Prime Oranını (LPR) bugün açıklayacak. Açıklamanın 20 Kasım 01:15 GMT’de yapılması planlanıyor, bu da bugün 21:15 ET’ye karşılık geliyor. Finansal piyasalar şu anda sırasıyla %3,45 ve %4,20 olan bir ve beş yıllık LPR’lerin sabit kalacağını öngörüyor.

LPR, PBoC tarafından Çin’de faaliyet gösteren yerli ve yabancı ticari bankalardan oluşan bir panelden gelen başvurulara dayanarak aylık olarak belirlenen bir referans faiz oranıdır. Bu oran, işletmeler ve tüketiciler için borçlanma maliyetini etkilemekte ve daha geniş ekonomik manzarada önemli bir rol oynamaktadır. Panel tarafından yapılan başvurular, her bir bankanın finansal sistemdeki önemine göre ağırlıklandırılıyor ve medyan oranı belirlemek için en yüksek ve en düşük rakamlar hariç tutuluyor.

Geçen hafta Orta Vadeli Borç Verme Kolaylığı (MLF) oranının değiştirilmemesine rağmen, ki bu genellikle LPR kararının habercisi niteliğindedir, bugünkü LPR açıklamasının statükoyu koruyacağı yönünde ortak bir piyasa beklentisi vardır. Beklenen bu karar, Çinli para otoritelerinin ekonomik büyüme ile finansal istikrarı dengeleme çabalarının ortasında geldi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.