Şanghay Borsasında bakır 3 yılın zirvesine yaklaştı

Şanghay’da bakır fiyatları, Çinli üreticilerin azalan ham madde tedarikiyle başa çıkmak için üretimi kısmaya karar vermesinin ardından %3’ten fazla artış göstererek yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsasında (SHFE) Mayıs vadeli bakır kontratı, %3,5 artışla 72.470 yuan/tona (10.074 dolar) çıkarak Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Londra Metal Borsası (LME) üç ay vadeli bakır, TSİ 05.43’te %0,1 düşüşle 8.922,50 dolar/tona geriledi ve bir önceki gün %3’ün üzerinde yükselişle yaklaşık 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra durakladı.

Madendeki kesintiler ve küresel döküm kapasitesindeki büyük artış, bakır cevheri kıtlığına yol açarak, Çin’in en büyük bakır döküm tesislerinin bazı zarar eden tesislerde üretimi kesmeyi, bakım planlarını ayarlamayı ve yeni projeleri ertelemeyi kabul etmesine yol açtı.

Dünya Metal İstatistikleri Bürosunun (WBMS) verileri, Çin’in geçen yıl 13 milyon ton rafine bakır ürettiğini, yani küresel üretimin %47’sini ürettiğini gösterdi.

Analistler, on yılı aşkın bir sürenin en düşük seviyesine gerileyen ve döküm tesislerinin gelirine zarar veren bakır konsantresi işleme ücretlerinin, Çin döküm tesislerinin mevsimsel zirvesi olan ikinci çeyrekte toparlanabileceğini tahmin ediyor.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.