Çin Başbakanı: “2024 yılında ekonomimiz yüzde 5 civarında büyüyecek”

Çin Başbakanı Li Qiang, bugün başlayan 14. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısında sunduğu Hükümet Çalışma Raporunda 2024 yılında Çin ekonomisinin yüzde 5 civarında büyüyeceğini açıkladı.

Rapora göre Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) yüzde 5 civarında büyüyecek, kentlerde 12 milyonun üstünde kişi istihdam edilecek, kayıtlı işsizlik oranı yaklaşık yüzde 5,5 seviyesinde tutulacak, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 3 civarında korunacak. Kent sakinlerinin gelir artışı ekonomik büyümeyle eşzamanlı olarak gerçekleştirilecek, ödemeler dengesi temel olarak korunacak, gıda üretimi 650 milyon tona ulaşacak, Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın birim başına düşen enerji tüketimi yüzde 2,5 seviyesine düşürülecek, ekolojik çevrenin kalitesi sürekli olarak iyileştirilecek.

Hükümet Çalışma Raporunda, 2023 yılı için belirlenen ekonomik büyüme ve toplumsal gelişme hedeflerine başarıyla ulaşıldığını açıkladı. Rapora göre geçen yıl boyunca çekirdeği Xi Jinping olan Çin Komünist Partisi Merkez Komitesinin liderliğinde, Çin’de yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup tüm vatandaşlar, dış baskılara boyun eğmeden ve iç zorlukların üstesinden geldi.

Raporda tüm yıl boyunca belirlenen ekonomik büyüme ve toplumsal gelişme hedeflerine başarıyla ulaşıldığı, nitelikli kalkınma alanında istikrarlı ilerlemeler kaydedildiği, toplumsal genel durumun istikrar korunduğu ve sosyalist modern bir ülkenin kapsamlı bir şekilde inşası için sağlam temeller atıldığı belirtildi.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.