Bu 1 Nisan şakaları kripto para dünyasına damga vurdu!

Kripto para piyasası hareketli günler yaşarken, yılın ikinci çeyreğinin ilk günü bir çok sahte olaya sahne oldu. Dünya genelinde gelenek haline gelen 1 Nisan şakaları, kripto dünyasında da büyük yankı uyandırdı.

Bu yazımızda, 2024 yılında X’te (eski adıyla Twitter) yapılan 1 Nisan şakalarını derledik. Geçtiğimiz gün Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’den Solana CEO’suna kadar bir çok isim sulu şakalar yaptı. 


Solana CEO’su yeni token çıkaracağını açıkladı

Solana CEO’su Anatoly Yakovenko, 1 Nisan’da X’te paylaştığı gönderide yeni kripto para birimlerinin karmaşık tasarımına ışık tutan “BunkerCoin” adlı yeni bir Solana tabanlı tokenin piyasaya sürüldüğünü açıkladı.

Yakovenko, BunkerCoin adlı yeni altcoinin “kısa dalga radyo kanallarında” çalıştığını ve ZkProofs, Groth16 kanıtları ve çeşitli karmaşık teknolojilerden yararlandığını iddia etti.

Solana CEO’sunun yeni altcoin açıklamasının bir süre sonra bir 1 Nisan şakası olduğu ortaya çıktı. 


Vitalik Buterin, kripto siyasetine daldı

1 Nisan’da kripto topluluğunu şenlendiren bir diğer büyük isim ise Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin oldu.

Buterin, paylaştığı bir blog yazısında memecoin trendine vurgu yaptı. Ünlü isim, “degen komünizmi” adlı gönderisi ile kriptoya özel bir siyasi ideoloji ortaya koydu. 

Vitalik’e göre degen komünizm, kaosu benimsese de sonuçlarının ortak yararla uyumlu olduğu bir arka plan baskısı yaratmak için temel kuralları değiştiren bir ideoloji. 


Hoffman, Ethereum dünyasının yüreğini ağzına getirdi

Bankless’ YouTube kanalının sunucusu ve tanınmış Ethereum maksimalisti David Hoffman, 1 Nisan şakasıyla kripto topluluğunun yüreğini hoplattı. Hoffman, yaptığı şaka açıklamasında Ethereum ekosisteminden ayrılacağını ve Solana Vakfı’nda faaliyet göstereceğini belirtti. 

Hoffman, Solana Vakfı’na “Merkeziyetsizlik Başkan Yardımcısı” olarak katılacağını söyleyerek, Solana’nın ETH kadar merkeziyetsiz olmadığını iddia eden Ethereum hayranlarının yaygın eleştirilerine ince bir gönderme yaptı.

Ünlü isim, Solana severler ile uzun süredir tartışmalarına devam ediyor. 


Fenomenin sulu şakası tepki topladı

X’te yankı bulan daha ağır 1 Nisan şakalarından biri, JuiceBox adlı Ethereum tabanlı bir kitle fonlaması protokolüyle ilgiliydi.

JuiceBox, kripto risk sermayedarı Paradigm’den destek aldığı iddiası büyük ses getirdi. Briliegh.eth takma adlı hesap, protokolün risk sermayedarı ile 69 milyon dolarlık bir fonlama anlaşması yaptığını iddia etti. 

Söz konusu ismin paylaşımının ardından JuiceBox’un altcoini JBX fiyatı yüzde 45’ten fazla arttı.

Haberin 1 Nisan şakası olduğu ortaya çıktıktan sonra JBX yüzde 25 düşerek kâr almayan yatırımcıları üzdü. Kripto dünyası, Briliegh.eth’e büyük tepki gösterdi. Anonim kullanıcı, gelen tepkilerin ardından hesabını gizliye aldı. 


Waves kurucusundan yapay zeka açılımı

1 Nisan’da kripto piyasasında harekete neden olan bir olay daha yaşandı. Waves’in Sasha adlı takma kurucusu, projesinin yapay zeka ile entegre olacağını ve altcoin biriminin WAVES olan adaını AI ile değiştireceğini açıkladı. 

Sasha’nın paylaşımı sonrası WAVES fiyatı yüzde 5 yükseldi. Haberin gerçek olmadığının anlaşılmasıyla yatırımcılar proje yetkilisine öfkesini saklamadı. 


BitMEX’ten spot Bitcoin ETF şakası

BitMEX Research, 1 Nisan’da yaptığı paylaşımda spot Bitcoin ETF verileri üzerinden şaka yaptı. Araştırmacılar, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC’nin) çıkışlarının 0 dolar olduğunu açıkladı. 

Borsa, hemen ardından yaptığı açıklamda bunun bir şaka olduğunu belirterek gerçek rakamı duyurdu. 1 Nisan’da GBTC fonundan 303 milyon dolar çıkış gerçekleşmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.