Altın, veri yoğunluklu bir haftaya 2 ayın zirvesi yakınında başladı

Investing.com – Altın fiyatları Asya ticaretinde hafifçe düştü ancak ABD’nin bu yılki faiz indirimlerine ilişkin artan inancın, sarı metalde keskin kazançları teşvik etmesinin ardından iki ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Bununla birlikte altın, özellikle Fed’in önemli sinyalleri ve haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak iş gücü verileri öncesinde, yakın vadede bir kez daha değer kaybedebilir.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.080,86 dolara gerilerken Nisan vadeli altın %0,3 düşüşle 2.089,25 dolara indi. Her iki enstrüman da geçtiğimiz hafta boyunca %2’nin üzerinde yükseliş kaydederek 2024 yılı için en yüksek seviyelerine ulaştı ve aynı zamanda yılın büyük bir bölümünde şimdiye kadar oluşmuş olan işlem aralığından çıktı.

Altın, Fed’in Haziran ayına kadar faizleri düşüreceği yönündeki beklentileri teşvik eden zayıf bazı ekonomi verileri sayesinde kazandı. Ancak Merkez Bankasından daha fazla bilgi alma beklentisi, yatırımcıların sarı metal üzerindeki büyük yatırımlardan bir kez daha geri adım atmasına yol açtı.

Diğer değerli metaller de geriledi. Platin %0,4 düşüşle 888,70 dolara gerilerken gümüş %0,5 düşüşle 23,240 dolar oldu.

Powell’ın sunumu ve tarım dışı istihdam bekleniyor

Piyasalar şimdi faiz oranlarının seyrine ilişkin ipuçları için bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı iki günlük sunuma odaklanmış durumda.

Analistlerin beklentisi; Powell’ın, enflasyonun bankanın yıllık %2’lik hedefine doğru ilerlediğine dair Fed’in, ikna edici daha fazla kanıta ihtiyaç duyacağı yönündeki duruşunu yinelemesi yönünde olurken Fed Başkanının şahin eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

Ancak CME Fed İzleme Aracına göre trader’lar, hâlâ Haziran ayında 25 baz puanlık bir indirimi daha büyük bir şansla fiyatlıyor.

Powell’ın sunumunun ardından gözler, Cuma günü açıklanacak olan Şubat ayına ilişkin önemli tarım dışı istihdam verilerine çevrildi. Soğuyan iş gücü piyasası da Fed’in faiz oranlarını değiştirirken göz önünde bulundurduğu ana unsurlardan biri.

Çin’den gelecek verilerden önce bakır fiyatları gerilerken ANZ, Hindistan’ın izlenmesi gerektiğini söyledi

Endüstriyel metaller arasında, Mayıs ayında vadesi dolan bakır %0,4 düşüşle 3,8443 dolara geriledi. Piyasalar, en büyük ithalatçı Çin’den gelecek önemli sinyaller öncesinde kırmızı metale temkinli yaklaştı.

Salı günü 2024 Ulusal Halk Kongresini düzenleyecek olan Çin, muhtemelen yeni teşvik önlemleri açıklayacak ve 2024 yılı için ekonomik tahminlerde bulunacak.

Çin’de talebin yavaşlayacağına dair korkular, ülkede COVID-19 sonrası ekonomik toparlanmanın gerçekleşmemesi nedeniyle son iki yılda bakır fiyatlarını sarstı.

Ancak ANZ analistleri, Hindistan’da artan büyümenin Çin’deki talep yavaşlamasını dengelemeye yardımcı olabileceğini söyledi. Son veriler, Hindistan’ın 2023 yılında dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olmaya devam edeceğini ve ülkedeki altyapı harcamalarının devam etmesinin, bakır talebini artıracağını gösteriyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.