Bitcoin halving’i gerçekleşti: Bundan sonra neler olacak?

Kripto sektörünün dört sene boyunca beklediği Bitcoin halving’i 20 Nisan gecesi gerçekleşirken, gözler yaşanabilecek senaryolara çevrildi.

Bitcoin halving’i gerçekleşti. Bitcoin, 840.000’inci blokta ödül yarılanmasına imza attı. 20 Nisan gecesi saat 03:09’da gerçekleşen halving ile birlikte blok ödülleri 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye indirildi. Kripto sektörü dört yılda bir gerçekleşen halving’i coşkuyla kutladı.

Bitcoin halving’inin gerçekleşmesi ile birlikte en çok sorulan soru “Şimdi ne olacak? oldu. Madencilik ödüllerinin yarılandığı olay sonrası Bitcoin ve kripto para piyasasında neler olacak?


Bitcoin kısa vadede roket atmayacak!

Görüşler, Bitcoin halving’inin gerçekleşmesiyle birlikte BTC fiyatının hemen yükselişe geçmeyeceği yönünde. Tarihsel verilerden (önceki üç halving) yararlanan analizler, BTC’nin halving’ten hemen sonra sert bir yükseliş gerçekleştirmediğini gösteriyor.

Binance’in kurucusu ve eski CEO’su Changpeng Zhao (CZ) da aylar önce attığı bir tweet ile bu konuya değinmişti. CZ, “Halving’ten hemen sonra BTC uçuşa geçmeyecek.” yorumunda bulunmuştu.

Birçok kripto uzmanının düşüncesi de CZ ile benzer durumda. Uzmanlar, BTC’de kısa vadede sert bir yükseliş beklemiyor. Bunun sebebi ise kripto sektörünün güncel dinamiklerinden ve BTC’nin üzerindeki satış baskısından kaynaklanıyor.

Halving anında BTC’nin pozitif bir tepki vermemiş olması da bu konuya en iyi örnek olarak gösteriliyor. Halving, BTC fiyatının uzun vadede değer kazanmasına fayda sağlıyor. Bu nedenle BTC fiyatı önümüzdeki iki ila üç hafta boyunca tüm zamanların en yüksek seviyesini geçemeyebilir. Özellikle Fed’in faiz politikası, BTC’nin önündeki en büyük engel olabilir. Yine de BTC için dip bölgenin 53.000 dolar olduğu iddia ediliyor. Bunun detayları ise içeriğimizin devamında yer alıyor.

Kısacası, Bitcoin madenci sayısı günden güne artış gösterecek, ancak kazılacak sınırlı bir BTC bulunuyor.


Bitcoin madenciliği yön gösterecek

Bitcoin halving’inden sonra madencilerin hareketleri önemli bir faktör olacak. Son verilere göre, madencilerin bir BTC çıkarmasının maliyeti 53.000 dolar oldu.

Gündeme düşen haber akışı, ağırlıklı olarak madencilerin son dönemde mutlu olduğu yönünde. Bunun sebebi ise Bitcoin ağını hareketlendiren Runestone oldu. Runestone ile birlikte kripto yatırımcıları Bitcoin ağına akın etti ve Bitcoin ağı günlük işlem ücreti ödüllerinde rekor kırdı. Bitcoin madencileri, son bir haftada günlük ortalama 7,5 milyon dolar işlem ücreti ödülü aldı.

53.000 dolar maliyetle BTC çıkaran madencilerin, fiyat bu bölgede olduğu sürece kârlı durumda kalması bekleniyor. Madenciler, olası bir BTC satışıyla baskı yaratabilir ve bunun gündemde yer edinmesi BTC’de volatilite yaratabilir. Bu nedenle madencilik verilerinin yakın dönemde dikkatli takip edilmesinde fayda var.

Bitcoin madencileri, önümüzdeki iki ila üç hafta boyunca işlem ücretlerinin tadını çıkaracaktır. Günlük ortalama 7,5 milyon dolar işlem ücreti ödülü alan madenciler, stoklarında bulunan BTC’leri satmayabilir.

Runestone, BRC-20 ve Ordinals gibi Bitcoin ekosistem ürünleri işlem ücretleri ödüllerini artırabilir. Madenciler, maliyetlerini dengelediği sürece agresif davranmayacaktır.

“BTC, madencilik maliyeti nedeniyle 53.000 doların altına düşmeyecek.” denilse de 59.000 dolar kritik destek noktası olarak dikkat çekiyor.


BTC, ay sonu yaklaşırken canlanabilir

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), halving’ten önceki iki haftayı adeta sancılı bir şekilde geçirdi. İran ve İsrail gerginliği ise BTC düşüşünün arkasındaki en büyük etmenlerden birisi oldu. BTC, jeopolitik gerginlik ile birlikte 59.600 dolara kadar gerilemişti.

Halving’in gerçekleşmesiyle birlikte pozitif görünüme geçmeye başlayan BTC, jeopolitik gerginliğin de dinmesiyle 60.000 doların üzerinde kalıcı hale gelebilir.

BTC, önümüzdeki iki hafta boyunca toparlanmaya gidebilir. Beklentiler ise BTC’nin iki hafta boyunca 60.000 dolar ila 70.000 dolar arasında yer edinmesi yönünde. Özellikle altcoin’ler, BTC’nin dar bantta işlem görmesiyle birlikte yoğun talep görecektir. 59.500 dolar desteği kırılmadığı sürece BTC için toparlanma dönemi başladı denilebilir.

Lider kripto para biriminin canlanmasıyla (düşüş yönlü hareketliliği sonlandırması) birlikte Ether’in (ETH) performansı da büyük önem taşıyor.


Ether (ETH) ipleri eline alabilir

Kripto para piyasası, piyasa yapıcıların sevdiği bir alandır. Piyasa yapıcılar, kripto para fiyatlarının volatil (oynak) yapısından dolayı çok sık spekülasyon yaparlar.

Halving’ten sonra, piyasa yapıcıların kullanacağı en büyük senaryolardan birisi de Ether (ETH) olacak. Mayıs ayında ABD’li düzenleyici SEC, spot Ether ETF başvurularına yönelik nihai kararını verecek.

Her ne kadar SEC’nin spot Ether ETF’leri reddedeceği konuşulsa da piyasa yapıcılar bu durumu kullanabilir. Bu nedenle Ether (ETH), önümüzdeki iki ila üç hafta boyunca volatiliteye (fiyat oynaklığı) imza atabilir.

ETH, gündemde daha fazla yer edinmesi ve sosyal medya platformlarında daha fazla konuşulmasıyla birlikte harekete geçecektir. ETH fiyatı, özellikle haber akışının etkisiyle 3.100 dolara kadar yükselebilir. Bu bölgenin aşılması halinde fiyat kısa sürede 3.200 dolara temas edebilir.

Altcoin‘ler ise ETH’deki pozitif görünüm ile birlikte sert yükselişlere imza atabilirler. Yine de büyük bir altcoin rallisi beklememekte fayda var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.