Zambiya’daki bakır yatağı keşfi fiyatlara darbe vururken altın zayıf bir başlangıç yaptı

Investing.com – Altın fiyatları tatil nedeniyle zayıflayan Asya ticaretinde çok az hareket etti. Yatırımcılar, yaklaşan ABD enflasyon verilerinden daha fazla ipucu beklerken sarı metal, geçen hafta oluşmuş olan bir işlem aralığında kaldı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Microsoft’un (MSFT) kurucusu Bill Gates tarafından desteklenen bir girişim olan KoBold Metals’in, Zambiya’da büyük bir bakır madeni oluşturabilecek büyük bir bakır yatağı bulmasının ardından yaklaşık üç ayın en düşük seviyesini gördü.

Fed’in erken faiz indirimi beklentilerinin azalması; piyasaların Mart ve Mayıs aylarında faiz indirimi olasılığını istikrarlı bir şekilde fiyatlandırmaya başlamasıyla, altının Şubat ayında 2.000 ila 2.050 dolar işlem aralığına gerilemesine neden oldu.

Geçtiğimiz hafta boyunca doğrudan ipuçlarının azlığı da altına birkaç ipucu verdi. Yatırımcılar şimdi bir sonraki büyük sinyal olarak tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini bekliyor.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.023,48 dolara gerilerken Nisan ayında vadesi dolan altın, %0,1 düşüşle 2.037,20 dolara indi. Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Japonya’daki piyasaların tatil olması nedeniyle bu iki göstergenin işlem hacimleri düşük kaldı.

TÜFE verileri ve Fed sinyalleri

Yarın ABD’den gelecek olan TÜFE verileri öncesinde altının çok az hareket etmesi bekleniyor. Enflasyonun Ocak ayında daha da düştüğünü göstermesi beklenirken fiyat baskılarının, Fed’in yıllık %2 hedefinin hâlâ oldukça üzerinde kalması bekleniyor. Bu da merkez bankasına, faizleri daha uzun süre yüksek tutması için güç verecektir.

Enflasyon verilerinin yanı sıra bu hafta Neel Kashkari, Mary Daly ve Ralph Bostic dahil olmak üzere Fed yetkilileri konuşacak.

Fed yetkililerinin, merkez bankasının faizleri düşürmeye başlamak için acele etmediği yönündeki son yorumlarını yinelemesi bekleniyor. Bu görüş, yüksek faizlerin altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırması nedeniyle Şubat ayının başlarında altında sert kayıplara yol açmıştı.

Dolar da son üç ayın en yüksek seviyesini görmeye devam ederek altın fiyatlarını baskı altında tuttu.

Yine de altın 2.000 dolar desteğinin üzerinde kalmayı başardı ancak analistler, önümüzdeki günlerde bu seviyenin test edilebileceği konusunda uyardı.

Zambiya’da büyük bir bakır yatağının keşfedilmesiyle fiyatlar düştü

Bakır fiyatları haftaya düşüşle başlayarak küresel arzın artabileceği endişesiyle bir önceki seanstaki kayıplarını genişletti.

Mart ayında vadesi dolan bakır kontratları, %0,4 düşüşle 3,6727 dolara gerileyerek Kasım ortasından bu yana en zayıf seviyesini gördü.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates tarafından desteklenen bir start-up olan KoBold Metals, Zambiya’da dünyanın en büyük madenlerinden birini oluşturabilecek potansiyele sahip devasa bir bakır yatağı keşfettiğini açıkladı.

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, Mingomba Projesi’nde bulunan yatağın faaliyete geçtiğinde 500 ila 600.000 ton bakır üretebileceğini söyledi. Buna karşılık üretim açısından dünyanın en büyük bakır madeni olarak kabul edilen Şili’nin Escondida Madeni, 2022 yılında yaklaşık 1 milyon ton bakır üretti.

Keşif, önümüzdeki yıllarda bakır arzında potansiyel bir artışa işaret ediyor ve genellikle daha sıkı piyasa koşullarından yararlanan kırmızı metalin fiyatları üzerinde baskının artabileceğinin habercisi.

Bakır, en büyük ithalatçı Çin’de talebin yavaşladığına dair süregelen endişeler nedeniyle 2024 yılında şimdiden ciddi kayıplar yaşadı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.